Bloomberg HT'de Yatırım Vizyonu programına konuk olan İyi Gelir Kurucu Ortağı Prof. Dr. Serra Eren Sarıoğlu, 2023 itibarıyla Türkiye'de yapılan her iki yatırımın birinde girişim sermayesi fonunun yer aldığını açıkladı. Sarıoğlu, bu fonların ülke ekonomisine ve teknoloji seviyesine katkılarını vurgulayarak, özellikle istihdam alanında ve yurt dışı satışlarında bu fonların etkin rol oynadığını belirtti.

Alternatif Yatırım Araçlarına Yönelim

Sarıoğlu, alternatif yatırım araçlarının son yıllarda önem kazandığını ve bunların genellikle 5 ila 8 yıl gibi uzun vadeli yatırımlar olduğunu söyledi. Girişim sermayesi yatırım fonları ve gayrimenkul yatırım fonlarının Türkiye'de son 10 yılda popülerleştiğini ifade ederek, bu yatırım araçlarının yüksek risk içermesine rağmen potansiyel getirilerinin de yüksek olduğunu vurguladı.

Nitelikli Yatırımcı Olma Şartı

Prof. Dr. Sarıoğlu, alternatif yatırım araçlarına katılmak isteyenler için nitelikli yatırımcı olmanın gerekliliğine dikkat çekti. Yatırımcıların menkul kıymet büyüklüğünün en az 1 milyon lira olması gerektiğini belirterek, bu şartın yatırım yapacak kişilerin finansal güçlerini ve yatırım yapma kapasitelerini gösterdiğini söyledi.

Türkiye yatırım piyasasında, girişim sermayesi fonları ve alternatif yatırım araçlarına olan ilginin arttığı bir döneme girildiğini gözlemlemek mümkün. Bu durum, hem yatırımcıların çeşitliliğini hem de yatırım araçlarının kapsamını genişletiyor.

Editör: Halit Alptekin