Borsa İstanbul'da işlem gören spor şirketleri arasında, geçen ayı yüzde 47,2 yükselişle tamamlayan Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği A.Ş., yatırımcısına en fazla kazandıran şirket oldu. Spor endeksi genelinde ise geçen ay yüzde 11,5'lik bir artış kaydedildi.

Spor Şirketleri Performansı

Trabzonspor, Trendyol Süper Lig'de de üçüncü sırada yer alarak hem saha içinde hem de borsada başarılı bir performans sergiliyor. Aynı zamanda, Ziraat Türkiye Kupası yarı final ilk maçında VavaCars Fatih Karagümrük'ü 3-2 mağlup ederek kupada da iddiasını sürdürdü.

Diğer taraftan, Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımların hisseleri yüzde 30,9 artarak, yeşil sahalarda olduğu gibi borsada da liderliğini korudu. Galatasaray'ın Florya Tesisleri'nden Kemerburgaz'a taşınma projesinin hisse fiyatlarını olumlu etkileyebileceği belirtiliyor. Kulüp ayrıca, önemli oyuncularıyla sözleşme yeniledi.

Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti! Bank of America, Turkcell hedef fiyatını revize etti!

Diğer Kulüplerin Performansı

Fenerbahçe Futbol A.Ş., yatırımcısına yüzde 1,8 kazandırırken, Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. yüzde 7,5 kaybettirdi. Beşiktaş, teknik direktörlük konusunda istikrar sağlayamayarak taraftarlarına hayal kırıklığı yaşattı ve Trendyol Süper Lig'in 34. haftasında Fenerbahçe'ye 2-1 mağlup oldu.

Yılbaşından Bu Yana Piyasa Değerlendirmesi

Yıl başından bu yana, Galatasaray en çok kazandıran takım olurken, Fenerbahçe hisselerinde düşüş yaşandı. En fazla piyasa değerine sahip kulüp olarak Beşiktaş öne çıktı, 11 milyar 419 milyon 200 bin lira ile nisan ayını tamamladı. Beşiktaş'ı, Galatasaray ve Fenerbahçe izledi.

Bu dönemde, spor şirketlerinin borsa performansları, açıklanan bilançolar, yapılan transferler, sponsorluk anlaşmaları ve yeşil sahalardaki olaylarla yakından ilişkilendirilmiş durumda. Her bir kulübün hisse fiyatlarında görülen değişiklikler, bu etkenlerin bir kombinasyonu olarak değerlendiriliyor.

Editör: Halit Alptekin