İngiltere, Rusya'nın uluslararası enerji piyasasındaki etkisini azaltmayı hedefleyen yeni bir girişim kapsamında, yeni nesil enerji reaktörlerine uygun gelişmiş nükleer yakıt üretimine 300 milyon pound (yaklaşık 380 milyon dolar) yatırım yapmayı planlıyor. Bu adım, aynı zamanda karbon emisyonlarını azaltma çabası olarak da değerlendiriliyor. İngiltere, bu yönde küresel nükleer kapasitenin 2050 yılına kadar üç katına çıkarılmasını öngören uluslararası bir taahhüde imza atan 20'den fazla ülke arasında yer alıyor.

Rus Enerjisine Bağımlılığı Azaltma Çabaları
Rusya'nın Şubat 2022'deki Ukrayna işgali sonrasında, İngiltere ve diğer Avrupa ülkeleri, enerji tedariklerindeki Rusya bağımlılığını azaltmanın yollarını arıyor. İngiltere'nin Enerji Güvenliği İdaresi, ilk üretim tesisinin 2030'ların başlarında kuzeybatı İngiltere'de faaliyete geçmesini planlıyor.

Nükleer Enerjiye Yeniden Yatırım
İngiltere, nükleer enerjinin ulusal enerji stratejisindeki merkezi rolünü yeniden canlandırmayı düşünüyor. Bu kapsamda, geçen yıl küçük prototip nükleer reaktörler geliştirmek üzere bir yarışma başlatıldı. Çevresel risklere karşı çıkan savunucu grupların eleştirilerine rağmen, bu reaktörlerin üretiminin daha kolay ve daha ucuz olması bekleniyor. Bu yaklaşım, küresel nükleer enerji kapasitesinin genişlemesinde yaşanan yüksek maliyetler ve inşaat gecikmeleri gibi sorunları aşmayı amaçlıyor.

Editör: Halit Alptekin