Reuters'ın Cuma günü yaptığı bir anket, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üretiminin Aralık ayında arttığını ortaya koydu. Yaşanan artış, Irak, Angola ve Nijerya'daki üretim artışları sayesinde, Suudi Arabistan ve diğer OPEC üyelerinin mevcut kesintilerini telafi ederek, geniş OPEC+ ittifakının piyasayı destekleme çabalarını güçlendirdi. Anket, OPEC'in geçen ay günlük 27,88 milyon varil petrol ürettiğini, kasım ayına göre günlük 70.000 varil artış olduğunu belirtti.

Üretim Artışının Arkasındaki Faktörler
Aralık ayındaki en büyük artışın, Irak ve Angola'dan geldiği gözlendi. Her iki ülke de ihracatlarını artırarak günde 60.000 varil artış sağladı. Nijerya'da ise, yeni Dangote rafinerisinden petrol ürünleri pompalamadan önce, yurt dışına daha fazla ham petrol gönderildi. Ancak, Angola'daki üretim artışının tek seferlik bir olay olduğu ve Ocak ayında devam etmesinin beklenmediği belirtiliyor. Irak'ta ise kuzeydeki ihracat duraklamasının üretimi etkilediği görülüyor.

Suudi Arabistan ve İran Üretimindeki Değişimler
Suudi Arabistan, piyasaya ek destek sağlamak amacıyla gönüllü olarak günlük bir milyon varillik kesinti uygulayarak, üretimini günde dokuz milyon varilin altına düşürdü. İran ise, Aralık ayında ihracatını azalttı ve üretimi, Kasım ayında kaydedilen son beş yılın en yüksek seviyesinden düşüş gösterdi. ABD yaptırımlarına rağmen İran, 2023 yılında OPEC içinde en büyük üretim artışlarından birini kaydetti.

OPEC Üretimi Hedefin Altında
OPEC'in üretimi, özellikle Angola ve Nijerya'nın hedef seviyelerde üretim kapasitesinin olmaması nedeniyle hedef miktarın günde yaklaşık 600.000 varil altında kalıyor. Angola'nın OPEC'ten çekilmesi ve Nijerya'nın 2024'teki yeni kotasının üretimi hedef seviyeye yaklaştırması bekleniyor.

Veri Kaynakları ve Piyasa Analizi
Bu araştırma, dış kaynaklardan sağlanan nakliye verileri, Refinitiv Eikon verileri, Petro-Logistics ve Kpler gibi akışları takip eden şirketlerden gelen bilgiler, petrol şirketlerindeki kaynaklar ve OPEC ile danışmanlık şirketlerinden alınan bilgilere dayanıyor. Elde edilen veriler, piyasa analizlerinde kritik rol oynayarak, OPEC ve OPEC+ ittifakının gelecekteki kararlarına ışık tutuyor.