Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörünün görünümünü 'nötr'den 'iyileşiyor'a revize etti. Karar, Türkiye'nin cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesiyle alındı.

Görünüm Revizyonunun Nedenleri

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından daha geleneksel makroekonomik politikaları benimsemesiyle azalan dış finansman baskıları ve makro ve finansal istikrar riskleri nedeniyle Türk bankacılık sektörünün görünümünü 'nötr'den 'iyileşiyor'a revize etti. Fitch, Türkiye'nin politika çerçevesine yönelik artan yatırımcı güveninin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz rezervleri pozisyonunda iyileşmeye, daha düşük dolarizasyona ve bankaların dış finansmana daha iyi erişimine yol açtığını belirtti.

Finansal İstikrar ve Dış Finansman

Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörünün görünümünü iyileştirme kararında, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın döviz rezervlerinin artması ve bankaların dış finansmana daha iyi erişiminin etkili olduğunu vurguladı. Fitch değerlendirmesinde, "Sektörün yabancı para (YP) likit varlıklarının önemli bir bölümünü oluşturan bankaların TCMB ile yaptıkları döviz swapları önemli ölçüde azalmıştır. Tüm bu faktörlerin finansal istikrarı desteklemeye devam etmesi beklenmektedir" dedi.

Yatırımcı Güveni ve Dolarizasyon

Fitch, Türkiye'nin makroekonomik politikalarında yaptığı değişikliklerin yatırımcı güvenini artırdığını ve bunun da finansal istikrarı desteklediğini belirtti. Fitch'in değerlendirmesine göre, Türkiye'nin döviz rezervleri pozisyonunda iyileşme ve daha düşük dolarizasyon oranları, bankaların finansal istikrarını olumlu yönde etkilemiştir.

Editör: Merve Öney