Kıdem tazminatında tavan değişiklikleri, tazminat hakkıyla işten ayrılacak veya emeklilik şartlarını tamamlayan çalışanları yakından ilgilendiriyor. Temmuz ayı yaklaşırken, milyonlarca çalışan ve emekli adayı yüksek tazminat alabilmek için en doğru zamanı araştırıyor. Peki, yüksek tazminat almak için Haziran ayında mı yoksa Temmuz ayında mı emeklilik dilekçesi verilmeli?

Tavan Değeri Temmuz'da Yükseliyor
Kıdem tazminatında tavan değerinin değişmesi, çalışanların alacakları tazminat miktarını doğrudan etkiliyor. Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, kıdem tazminatı oranının memur maaşına yapılacak zam ile yeniden değerlendirileceğini ve bu katsayının artacağını belirtiyor. Halihazırda kıdem tazminatı üst tavanı 35 bin TL seviyesinde. 10 yıl çalışan bir kişi maksimum 350 bin TL alabiliyor.

Emekli Maaşlarına Temmuz Zammı Geliyor
Emekli maaşları aylık bağlama oranlarına göre belirleniyor ve Temmuz ayında memur maaşlarına en az yüzde 25 oranında zam yapılması bekleniyor. Bayram, emeklilerin Temmuz ayında dilekçe vermeleri halinde kıdem tazminatını daha fazla alabileceklerini ifade ediyor. Emeklilik maaşları ise enflasyon ve büyüme oranlarına göre hesaplanıyor ve 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası işe girenler arasında farklılık gösteriyor.

Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?
Kıdem tazminatını alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. İş kanununa göre, işçinin en az 1 yıl süre ile aynı iş yerinde çalışmış olması ve iş sözleşmesinin haklı bir nedenle veya işveren tarafından haksız bir nedenle feshedilmiş olması şarttır. Kendi isteğiyle işten ayrılan çalışanlar kıdem tazminatı alamazken, haksız bir nedenle sözleşmesi feshedilenler kıdem tazminatı alabilirler.

Emeklilik Dilekçesi Ne Zaman Verilmeli?
Kıdem tazminatı tavanı memur maaş katsayısına göre belirleniyor ve Temmuz ayında bu katsayının artması bekleniyor. Emeklilik dilekçesinin Haziran ya da Temmuz ayında verilmesi, emekli maaşını değiştirmese de, alacakları kıdem tazminatının Temmuz ayı sonrası daha yüksek olmasına neden olabilir.

Editör: Halit Alptekin