Federal Reserve (Fed), yılın ilk yarısında yapılan uyarıların ardından Çarşamba günü bilanço küçültme operasyonlarında hız kesme planlarını duyurdu. Bu değişiklik, Fed'in faiz oranlarını sabit tuttuğu ve bilanço küçültme sürecinin hızını yavaşlattığı iki günlük Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından açıklandı.

Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği Samsung ve Hepsiburada arasında iş birliği

Fed'in Bilanço Küçültme Kararı ve Piyasa Beklentileri

Fed, 1 Haziran itibarıyla, vadesi dolan Hazine tahvilleri için aylık tavanı 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşüreceğini ve ipoteğe dayalı menkul kıymetler için ayda 35 milyar dolarlık sınırlamayı koruyacağını bildirdi. Bu adım, piyasa katılımcılarının beklediğinden biraz daha agresif bir azaltım olarak değerlendirilse de, ipoteğe dayalı menkul kıymetler için belirlenen sınır değişmedi.

Ekonomistler ve Analistlerin Görüşleri

Paul Ashworth, Capital Economics'in Kuzey Amerika baş ekonomisti, mevcut yüksek faiz ortamında, ipoteğe dayalı tahvillerin geri ödemelerinde beklenen azalmanın çok az gerçekleştiğini belirtti. Fed yetkilileri, bilanço daralmasının hızını yavaşlatarak, daha önce yaşanan istenmeyen piyasa aksamaları riskini azaltacaklarını öne sürdü.

Bilanço Küçültme Sürecinin Geleceği ve Fed'in Stratejisi

Fed Başkanı Jerome Powell, bilanço küçültme sürecinin daha kademeli ilerlemesini sağlamak amacıyla daralmanın hızının azaltılmasının önemine vurgu yaptı. Bilanço boyutunu pandemi öncesi seviyesinin iki katına çıkararak yaklaşık 9 trilyon dolara yükselten Fed, şimdi elindeki bazı varlıkların vadesine izin veriyor. Söz konusu süreç 2022'nin ikinci yarısında başlamış ve Fed'in bilançosunu 7,5 trilyon dolara düşürmüştü.

QT'nin Finansal Sistem Üzerindeki Etkileri ve Uzun Vadeli Beklentiler

Niceliksel sıkılaştırma (QT), Fed'in faiz politikalarından bağımsız olarak yürütülmekte olup, finansal sistemdeki aşırı likiditeyi azaltmayı ve normal para piyasası oynaklığına izin verecek seviyeye getirmeyi amaçlıyor. New York Fed tarafından yayımlanan bir raporda, QT'nin 2025 yılında sona ermesi ve Fed'in elindeki varlıkların potansiyel olarak 6 trilyon ila 6,5 trilyon dolar arasında stabil bir seviyeye ulaşması bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin