Akbank Genel Müdürü Kaan Gür, bankanın 2024 yılının ilk çeyreğinde gösterdiği finansal performans hakkında bilgiler verdi. Banka, vergi karşılığı olarak ayrılan 3 milyar 314 milyon TL ile birlikte 13 milyar 185 milyon TL konsolide net kâr elde ettiğini duyurdu.

Parasal Sıkılaştırma ve Türk Bankacılık Sektörünün Güçlü Yapısı

Gür, "Geçen yılın ikinci yarısında başlayan parasal sıkılaştırma süreci 2024'ün ilk çeyreğinde de devam etti. Türk bankacılık sektörü, bu süreçte güçlü yapısını korudu" dedi. Ayrıca, ülke risk primindeki iyileşme sayesinde bankacılık sektörünün dış kaynaklara daha kolay ulaştığını belirtti. Bu dönemde Akbank, yurt dışı yerleşik yatırımcılar tarafından büyük ilgi gören Basel III uyumlu ilave ana sermaye tahvil ihracını gerçekleştirdi.

Akbank’tan Ekonomiye Rekor Kredi Desteği

Venezuela-Türkiye ekonomik anlaşması onaylandı! Venezuela-Türkiye ekonomik anlaşması onaylandı!

2024’ün ilk çeyreğinde Akbank, ekonomiye sağladığı kredi desteğini 1 trilyon 323 milyar TL’ye yükselttiğini açıkladı. Gür, "Nakdi kredilerimiz 1 trilyon 57 milyar TL olup, toplam mevduatımız 1 trilyon 374 milyar TL, aktiflerimiz ise 2 trilyon 72 milyar TL seviyesine ulaştı" şeklinde konuştu. Bankanın güçlü konsolide sermaye yeterlilik oranı %19,2 olarak gerçekleşti, bu oran reel sektörün büyümesine ve gelişmesine olan desteklerini gösteriyor.

Akbank'ın başarılı performans sergileyerek, yılın ilk çeyreğinde sağlam finansal sonuçlar elde ettiği belirtilirken, Gür tüm çalışma arkadaşlarına ve bankaya güvenen müşterilere ve diğer paydaşlara teşekkürlerini iletti.

Editör: Halit Alptekin