ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz indirimi beklentileri, ekonomik veriler ve yetkililerin açıklamaları doğrultusunda sonbahara ertelendi. Yatırımcılar, 2024'te sadece bir faiz indirimi bekliyor.

Piyasalarda Dalgalanma

FED yöneticilerinin son açıklamaları ve güçlü ekonomik veriler, faiz indirimi beklentilerini zayıflattı. Geçen hafta hisse senetleri, 2024'ün en kötü seansını geçirdi ve Dow Jones Sanayi Endeksi beş haftalık yükseliş serisini sonlandırdı.

Ekonomik Veriler

Geçtiğimiz hafta açıklanan ekonomik veriler, FED'in para politikasını gevşetmesi için henüz bir neden olmadığını gösterdi. Tüketici harcamaları ve işsizlik verileri, ekonominin istikrarını koruduğunu ve enflasyonun yüksek seyrettiğini ortaya koydu.

FED Yetkililerinin Açıklamaları

FED üyeleri, faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun hafiflediğine dair birkaç aylık verinin görülmesi gerektiğini belirtti. Bank of America ekonomisti Michael Gapen, faiz indirimlerinin yıl sonuna kadar ertelenebileceğini ifade etti.

Piyasa Beklentileri

CME Group’un FedWatch göstergesine göre, vadeli piyasalardaki yatırımcılar yıl sonuna kadar bir faiz indirimi olacağı öngörüsüne %60 ihtimal verdi. Yılın başında ise en az altı faiz indirimi bekleniyordu. Goldman Sachs, ilk beklenen indirimi Eylül ayına çekti ancak hâlâ bu yıl iki faiz indirimi bekliyor.

Editör: Merve Öney