Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz talebini baskılamak amacıyla geçtiğimiz yıl bankalara gönderdiği bazı talimatlarda geri adım atma kararı aldı. Son aylarda yatay seyreden dolar kuru nedeniyle Kapalıçarşı ve fiziki piyasalarda döviz alım-satım işlemleri arasındaki kur farkı kapanırken, bankalar bayram sonrasında al-sat işlemlerinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Seçim Öncesi Uygulamalar

14 Mayıs 2023 genel seçimleri öncesinde başlatılan seçim ekonomisi kapsamında TCMB, döviz talebini sınırlamak için bankalara çeşitli talimatlar göndermişti. Bu talimatlarla dolar ve altın alımlarına yönelik kısıtlamalar getirilmiş, bankalardan al-sat işlemlerindeki makas aralığını artırmaları istenmişti. Bu durum, döviz veya altın almak isteyen müşterilerin zarar etme riskini artırmıştı.

Kapalıçarşı'da Kur Farkı Kapanıyor

Seçimlerden sonra değişen ekonomi politikaları ile birlikte piyasalarda büyük bir dönüşüm yaşandı. İkili kur uygulaması sona erdi ve Kapalıçarşı'da fiziki döviz ve altın fiyatları gösterge kurun altına düştü. Ancak bankalar, döviz ve altın alım-satımında geniş makas aralıklarını korumaya devam etti.

Piyasa Normallerine Dönüş

31 Mart'tan sonra değişen ekonomi yönetimi ve yabancı sermayenin Türkiye'ye yönelmesiyle Türk lirası reel olarak değer kazandı. Döviz ve altına olan talep azalınca, TCMB bu önlemlere artık gerek kalmadığını belirtti. Merkez Bankası, bankalara göndereceği yeni talimatlarla makas aralıklarının piyasa normallerine çekilmesini isteyecek.

Editör: Halit Alptekin