Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştireceği Atina ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve mevcut sorunların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğini vurguladı. Kathimerini gazetesine konuşan Erdoğan, karşılıklı iyi niyet üzerine kurulu diyalogla aşılamayacak hiçbir sorunun olmadığını belirtti.

Uzun yıllardır süregelen ve zaman zaman gerilime neden olan Ege Denizi'ndeki hava sahası hakları, kıta sahanlığı sınırları ve Kıbrıs meselesi gibi konularda iki komşu ve NATO müttefiki ülke, çözüm arayışında bulunuyor. 1990’larda bu anlaşmazlıklar neredeyse savaşa varacak derecede tırmanmıştı.

Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis ile olan ilişkilerinde, özellikle enerji kaynakları ve savunma konularında yaşanan bir yılı aşkın süren gerginliklerin ardından, ilişkilerde yeni bir "olumlu iklim" yaratılmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi. İki lider, Temmuz ayında yapılan görüşmelerde güven artırıcı önlemler ve devam eden diyalog konusunda anlaşmışlardı.

Perşembe günü Mitsotakis ile yapacağı görüşmeye değinen Erdoğan, Türkiye’nin samimi bir şekilde Yunanistan ile olan anlaşmazlıkları çözme çabasında olduğunu ve Yunan tarafının Türkiye’nin uzattığı dostluk elini reddetmeyeceğine inandığını ifade etti. Erdoğan, iki ülkenin dış müdahalesiz de sorunlarını çözebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca Türkiye ve Yunanistan’ın, ekonomi, ulaştırma, enerji ve göç gibi alanlarda Avrupa Birliği'nin desteğiyle iş birliğini geliştirebileceğini ve her iki liderin bu yıl yenilenen seçim yetkilerinin iki ülkenin yapıcı ilerlemeler kaydetmesine olanak tanıyacağını sözlerine ekledi