31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye yerel seçimleri, dünya basınının odağında yer aldı. Sandıkların kapanışıyla birlikte, uluslararası haber ajansları önemli gelişmeleri anında paylaştı.

Yüksek Seçim Kurulu'nun lideri Ahmet Yener, oy verme işleminin tamamlandığını duyurdu. Bu açıklama, yerel ve uluslararası medya tarafından hızla yayıldı.

Dünya Ajanslarından Anlık Haberler

İngiltere merkezli Reuters haber ajansı, "Türkiye'de yerel seçimlerde oy kullanma süreci sona erdi" şeklinde haberini güncelledi.

Fransız haber kaynağı AFP ise, "Türkiye yerel seçimleri: Oy kullanma işlemi tamamlandı" başlığı altında durumu raporladı. AFP, Yener'in "Birkaç küçük aksaklık dışında, oy kullanma işlemi sorunsuz bir biçimde gerçekleşti" açıklamasına da yer verdi.

AP'den Derinlemesine Bakış

Amerikan haber kaynağı Associated Press ise, "Türkiye'nin kritik şehirlerinin geleceğini belirleyecek olan seçmenler, yerel seçimlerde oylarını kullandı" ifadesiyle haberini duyurdu.

AP, ayrıca seçimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir popülarite testi olduğunu ve 5 yıl önce İstanbul'u muhalefete kaybetmesinin ardından, Erdoğan'ın gözünü 1994'te belediye başkanı olarak başladığı şehri geri kazanmaya diktiğini belirtti.

Editör: Merve Öney