Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'nin Filistin'e insani yardımda dünyada birinci sırada olduğunu ve İsrail'i ateşkese zorlamak amacıyla ekonomik enstrümanları kullandıklarını açıkladı. 

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye'nin İsrail ile olan ihracat ve ithalat işlemlerini 2 Mayıs itibarıyla durdurluğunu hatırlatarak, "İsrail'in kalıcı bir ateşkesi ilan edinceye kadar bu kararımız yürürlükte olacak" dedi.

Filistin Ekonomisine Destek Protokolü

Filistin Ekonomi Bakanı Muhammed el-Amur ile İstanbul'da bir araya gelen Bakan Bolat, Türkiye ve Filistin arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla bir protokol imzaladı. Protokole göre, iki ülke arasındaki serbest ticaret anlaşması kapsamında Ortaklık Komitesi ve Ekonomik İşbirliği Yüksek Konseyi daha sık toplanacak. Ayrıca, Türkiye'den Filistin'e mal ticaretinin kesintisiz devam etmesi için bir mekanizma onaylandı ve hurma ihracatında sağlanan gümrük vergisiz kota miktarı 5000 tona yükseltildi.

Uluslararası Baskı ve Diplomasi

Bakan Bolat, Türkiye'nin aldığı ticaret durdurma kararının ardından Batılı ülkelerde ve üniversitelerde protesto eylemlerinin başladığını ve bazı Avrupa ülkelerinin Filistin devletini resmen tanıdığını belirtti. Ayrıca, bazı ülkelerin İsrail gemilerine limanlarını kullandırmamaya başladığını ifade etti.

Gelecek Planları 

Toplantı sonunda imzalanan protokol kapsamında, Filistin ürünlerinin Türkiye'deki ulusal fuarlarda yer alması ve Filistinli ticaret acentelerinin İsrailli ticaret acentelerden bağımsız olarak çalışması için mekanizmalar belirlendi. Ayrıca, eğitim fuarlarının düzenlenmesi ve uluslararası fuarlara katılım konuları üzerinde de mutabık kalındı. İki bakan, protokol doğrultusunda üç ay içerisinde tekrar bir araya gelerek gelişmeleri gözden geçireceklerini belirtti.

Editör: Halit Alptekin