Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, alış ağırlıklı seyrini devam ettirerek, yedinci haftasını da artışla kapattı. Endeks, tarihindeki en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirerek, Cuma günü %2,26 artışla 9.250,36 puandan kapandı. Piyasalarda gözlemlenen bu olumlu eğilim, yatırımcılar için önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor.

Merkez Bankası'nda Yeni Dönem ve İlk Faiz Toplantısı

Merkez Bankası Başkanlığı'nda yaşanan değişiklik sonrası, yeni atanan Başkan Fatih Karahan liderliğindeki banka, ilk faiz toplantısını Perşembe günü gerçekleştirecek. Hafize Gaye Erkan'ın görevden ayrılmasının ardından başlayan bu yeni dönemde, Para Politikası Kurulu'nun Şubat ayı toplantı kararı merakla bekleniyor.

Yatırımcıların Gözü Merkez Bankası'nın Faiz Kararında

Önümüzdeki hafta, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına yönelik yatırımcıların beklentileri yüksek. AA Finans'ın anketine katılan ekonomistlerin tamamı, TCMB'nin politika faizinde bir değişiklik yapmayacağını öngörüyor.

Uluslararası ve Yurt İçi Ekonomik Takvimde Önemli Gelişmeler

 1. Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Raporu Yayımlanacak

  • 19 Şubat Pazartesi günü ABD'de Başkanlık Günü nedeniyle piyasalar kapalı olacak.
  • TCMB, Aralık 2023 dönemi kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımlayacak. Kasım 2023 dönemi verilerine göre, Türkiye'nin dış borç stoku %15,3 artışla 171,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti.
 2. Yurt Dışı Üretici Enflasyonu Değerlendirmesi

  • 20 Şubat Salı günü TCMB'nin uluslararası yatırım pozisyonu istatistikleri ve TÜİK'in YD-ÜFE raporu paylaşılacak. Aralık ayı raporunda yurt dışı üretici enflasyonu aylık %2,28, yıllık %58,40 artmıştı.
 3. Tüketici Güveni ve Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi Açıklanacak

  • 21 Şubat Çarşamba günü TCMB ve TÜİK, Şubat ayı tüketici güven endeksi verilerini yayımlayacak. Ocak raporunda tüketici güven endeksi %3,9 artışla 80,4 seviyesine çıkmıştı.
  • TÜİK, Aralık 2023 dönemi Tarım-GFE verilerini açıklayacak. Kasım ayında Tarım-GFE, aylık %1,44, yıllık %38,82 artış göstermişti.
 4. Merkez Bankası'nın Önemli Faiz Kararı

  • 22 Şubat Perşembe günü, TCMB'nin 2024 yılının 2'nci faiz kararı açıklanacak. Ocak ayındaki toplantıda, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %42,5'ten %45'e yükseltilmişti.
  • Aynı gün TCMB, finansal hizmetler istatistikleri ve FHGE verilerini paylaşacak. Ocak raporunda FHGE, aylık 20,6 puan düşerek 140,8 seviyesine gerilemişti.
 5. Almanya'nın Ekonomik Büyümesi ve İmalat Sanayi Verileri

  • 23 Şubat Cuma günü Almanya'da GSYİH verileri ve Türkiye'de imalat sanayi kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak.
  • TÜİK, aynı gün Şubat 2024 dönemi sektörel güven endeksleri verilerini yayımlayacak. Ocak raporunda, hizmet ve inşaat sektörlerinde artış, perakende ticarette düşüş gözlemlenmişti.
Editör: Halit Alptekin