Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), kaçak elektrikle mücadelede yeni tedbirler açıkladı. Bu kapsamda, yabancı uyruklu elektrik tüketicilerinin abonelik işlemlerinde güvence bedeli yüzde 50 artırılacak.

Yabancı Uyruklu Tüketicilere Yeni Düzenleme

EPDK, Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikleri içeren taslağı kamuoyunun görüşüne sundu. 15 gün boyunca ilgili kurumlar ve sektörden gelecek görüşler toplanacak ve değerlendirmeler doğrultusunda taslak son şeklini alacak. Yabancı uyruklu tüketicilerin abonelik sonlandırmadan kullanım yerini terk etmeleri nedeniyle oluşan borç riskine karşı, güvence bedeli yüzde 50 artırılacak. 24 ay boyunca düzenli ödeme yapan yabancı uyruklu aboneler, bir sonraki aboneliklerinde güvence bedeli ödemeyecek.

Düzenli Fatura Ödeyen Abonelere Kolaylık

24 ay boyunca düzenli fatura ödeyen mesken aboneleri, yeni yapacakları sözleşmelerde güvence bedeli ödemeyecek. Kağıt ve zaman israfını önlemek için perakende satış sözleşmeleri dijital ortamda imzalanacak.

Kaçak Elektrikle Mücadelede Yeni Dönem

Kaçak elektrik kullanımına yönelik yeni tedbirler de yürürlüğe girecek. Kaçak elektrik tespit, tahakkuk, faturalandırma ve tahsil aşamalarında dağıtım şirketleri arasında uygulama birliği sağlanacak. Kaçak kullanım ceza katsayısı artırılacak ve yüksek kaçak oranlı bölgelerde teknolojik imkanlar kullanılacak. Kaçak elektrik borçları kapsamında borç sahibine bildirim yapılmadan yasal takip başlatılmayacak.

Editör: Halit Alptekin