Schengen vize başvuruları, Türkiye'den yapılan 1 milyonu aşkın talebin yüzde 16.1'inin reddi ile mali ve sosyal açıdan büyük yankı uyandırıyor. Türkiye, Schengen bölgesine giriş için yapılan başvuruların reddedilme oranında ciddi bir artış gösterdi.

2024 Vize Başvurularının Reddedilme Oranı

2024 yılında Türkiye'den yapılan 1 milyon 55 bin 885 Schengen vizesi başvurusundan 170 bini reddedildi. Bu başvurular için harcanan toplam tutar ise 13 milyon Euro'ya ulaştı. Genel olarak, Türk vatandaşları geçen yıl bu başvurular için toplam 84 milyon Euro harcadı, bu tutarın 68 milyon Euro'su onaylanan vizelere ayrıldı.

Almanya En Fazla Ret Veren Ülke

2014'ten bu yana reddedilen vize başvurularının payı üç katına çıkarak, Schengen vizesi başvurularında en fazla ret veren ülke Almanya oldu. Almanya'nın reddettiği vize sayısı 55 bin 495 ile toplam reddedilen vizelerin yüzde 32.7'sini oluşturdu. Yunanistan ve Fransa ise sırasıyla 36 bin 112 ve 19 bin 586 ret ile takip eden diğer ülkeler oldu.

En Cömert Ülke Portekiz

Schengen vizesine başvuran Türk vatandaşları için en cömert ülke Portekiz oldu; yapılan başvuruların yüzde 93'ü onaylandı. İtalya, Slovakya, Polonya ve İspanya da yüksek onay oranları ile dikkat çekti.

Başvuru Ücretlerinde Artış

2024 yılı itibarıyla Schengen vizesi başvuru ücretleri geçen yıla göre yüzde 12 arttı. Bu artış, başvuru maliyetlerinin yükselmesine neden oldu.

İranlıların Vize Ret Oranı Daha Yüksek

Avrupa Komisyonu'nun verilerine göre, İranlıların vize ret oranı Türk vatandaşlarından daha yüksek. İranlıların ret oranı 2023'te yüzde 30'a ulaşarak, Türkiye'yi geride bıraktı.

Editör: Halit Alptekin