Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıkladığı yeni vergi paketinde, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi kısıtlaması gündeme geldi. Yeni düzenlemeye göre, engelli araç istisnasında ÖTV'den muafiyet süresi 5 yıldan 10 yıla çıkarılacak ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde vergiler mirasçılar tarafından ödenecek.

ÖTV İndirimi Kısıtlaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 226 milyar TL'yi bulan vergi geliri beklentisiyle yeni bir vergi paketi hazırladı. Bu paket, engelli araç istisnasında ÖTV kısıtlamasını da içeriyor. Türkiye'de 2024 yılı için hesaplanması gereken ÖTV ve diğer her türlü vergiler dahil satış bedeli 1 milyon 591 bin TL'nin altında olan binek otomobiller, engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olanlar için 5 yılda bir kez olmak üzere ÖTV'den muaf tutuluyordu.

Değişikliklerin Detayları

Hazine çalışmasına göre, bu satışlar nedeniyle vazgeçilen ÖTV tutarı 2024'te 54,8 milyar TL, KDV tutarı ise 10,9 milyar TL olarak hesaplandı. 2024 yılının ilk 5 ayında satılan araçların yaklaşık yüzde 30'u bu şekilde satıldı. Taslak çalışmada istisnadan yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor.

Uzman Görüşü

Otomotiv Gazetecisi Emre Özpeynirci, 3 ay önce ÖTV muafiyetli araçların 5 yıl satılmaması şartının 10 yıla çıkartılabileceğini belirtmişti. Özpeynirci, X hesabından yaptığı paylaşımda, "Mart sonunda olabileceğini aktarmıştım. Taslak aşamasındaki yeni vergi paketinde ÖTV muafiyetli otomobil alma istisnasından yararlanma süresinin 5 yıldan 10 yıla çıkarılması ve taşıtların veraset yoluyla intikalinde istisnaya konu vergilerin mirasçılar tarafından ödenmesi öngörülüyor," ifadelerini kullandı.

Editör: Halit Alptekin