Son yıllarda Türkiye ve Avrupa pazarına hızlı bir giriş yapan Çin'den ithal edilen araçlara yeni gümrük vergisi getirildi. Buna göre, Çin'den ithal edilen tüm araç gruplarına yüzde 40 ek gümrük vergisi uygulanacak. Böylece, Çin'den ithal edilen araçlar için toplamda yüzde 50'lik bir vergi uygulanacak.

Vergi Düzenlemesi Fiyatları Artıracak

Türkiye, Çin'den yıllık 1 milyar dolar tutarında otomotiv ithalatı gerçekleştiriyor. Yeni vergi düzenlemesi sonrası Çinli araçlara ortalama 250-300 bin TL zam gelecek. Vergi kararı, 7 Temmuz tarihinde yürürlüğe girecek ve fiyat artışları hemen yansıtılacak.

İMAS Başkanı'ndan Açıklamalar

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ek verginin öngörülen bir durum olduğunu belirtti. Ertemel, "Çinli markalar uygun fiyata kaliteli otomobil anlayışını kabul ettirdi. Ancak piyasa dengelerini korumak adına ek vergilerin getirilmesi beklenen bir durumdu," dedi.

Çinli Markaların Yatırım Planları

Ertemel, Çinli markaların Türkiye'de yatırım yapmaları durumunda ek verginin uygulanmayabileceğini söyledi. Çinli markaların, üretim merkezlerini Türkiye'ye taşımaları halinde rekabet avantajı elde edeceklerini belirtti.

Yedek Parça Sorunu Yaşanmayacak

Fiyat artışlarına rağmen Çinli otomobillerin yedek parça temininde sorun yaşanmayacağını belirten Ertemel, "Çin, dünyanın en büyük üretim merkezlerinden biri. Dolayısıyla yedek parça tedarikinde sorun yaşanmayacaktır," dedi.

Fiyatı En Düşük Çinli Modeller

Türkiye’de en çok talep gören Çin menşeli marka Chery. Chery'nin ardından MG geliyor. Şu anda piyasada fiyatı en düşük Çinli modeller 1.350.000 TL'den başlıyor.

Editör: Halit Alptekin