Türkiye'nin mayıs ayı enflasyonu yarın belli olacak. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisini saat 10.00'da açıklayacak. Enflasyonun doğalgaz desteğinin sona ermesi ve giyim kaleminin etkisiyle rekor kırması bekleniyor.

Enflasyonda Beklentiler Yüksek

Ekonomistler, mayıs ayında enflasyonun aylık bazda yüzde 3 artmasını bekliyor. Yıllık enflasyonun ise yüzde 75 bandına yükselerek zirve yapacağı tahmin ediliyor. Nisan ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,18 artmış, yıllık enflasyon yüzde 69,80'e yükselmişti.

Ekonomistler Ne Diyor?

Merkez Bankası'nın Piyasa Katılımcıları Anketi'nde mayıs ayı enflasyon artış beklentisi yüzde 3,04 oldu. AA Finans enflasyon beklenti anketinde ise nisan ayında enflasyonun yüzde 3 artacağı, yıllık enflasyonun ise yüzde 74,89'a yükseleceği öngörüldü. Reuters anketinde de benzer tahminler yer alıyor.

Ekonomi Yönetiminden Açıklamalar

Merkez Bankası, ikinci enflasyon raporunda yıl sonu beklentisini yüzde 36'dan yüzde 38'e yükseltmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, dezenflasyon sürecinin eşiğinde olduklarını belirtmişti.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan ise enflasyonun mayısta yüzde 75 ile zirveye ulaşmasını beklediklerini, hazirandan itibaren düşüş öngördüklerini açıkladı.

Öncelikli Göstergeler Ne Diyor?

İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, mayıs ayında perakende fiyatlar yüzde 3,59, toptan fiyatlar yüzde 2,59 arttı. Türk-İş’in verilerine göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda harcamaları bir önceki aya göre yüzde 7,02 oranında arttı. Açlık sınırı ile asgari ücret arasındaki makas ise açılmaya devam etti.

Döviz Piyasaları ve TL’nin Durumu

Mayıs ayında Türk Lirası varlıklara talep artarken, döviz kurlarında yatay seyir sürdü. Dolar/TL, ay boyunca 32,20 bandında hareket etti. TL, mayıs ayında dolar karşısında yaklaşık yüzde 0,5 değer kazandı. Nisan ayında da sınırlı bir kazanç elde edilmişti.

Editör: Merve Öney