Hükümet, yeni vergi paketinde bazı meslek gruplarına yönelik önemli bir değişikliğe imza atmayı planlıyor. Buna göre, doktor, mühendis, diş hekimi ve diğer bazı meslek grupları, kazandıkları gelir üzerinden peşin vergi ödeyecekler. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in duyurduğu yeni vergi paketi için AK Parti’de çalışmalar başladı.

Vergi Adaletinin Sağlanması Hedefleniyor

AK Parti kaynaklarına göre, yeni vergi paketi, vergide adaletin sağlanması ve dolaylı vergilerin genel vergi gelirlerindeki payının azaltılması amacıyla hazırlanıyor. Kazancı ile ödediği vergi arasında uyumsuzluk olan meslek gruplarına yönelik düzenlemeler yer alacak. Parti kurmayları, bazı mesleklerin lüks bir yaşam sürdüğünü ancak kazançlarına oranla düşük vergi ödediğini belirtti. Bu durumun önüne geçmek için peşin vergi uygulaması getirilmesi gündemde.

Peşin Vergi Uygulaması Nasıl İşleyecek?

AK Parti kaynakları, serbest meslek gruplarına peşin vergi uygulamasının getirilmesinin amaçlandığını belirtti. Bu yöntemde vergi, kazanç elde edilmeden önce peşin olarak alınacak ve vergi dönemi sonunda mahsuplaşma yapılacak. Bu uygulamanın vergi kaçırmanın önüne geçeceği öngörülüyor.

Asgari Kurumlar Vergisi Uygulaması

Asgari Kurumlar Vergisi uygulaması, sadece küresel şirketler için değil, yurt içindeki şirketler için de düşünülecek. AK Parti kurmayları, Türkiye çapında vergi matrahı konusunda ilk 100’e giren firmaların ödediği vergilerin teşvik ve muafiyetler nedeniyle kasada kalmadığını belirtti. Yeni düzenleme ile bu firmaların en az %15 kurumlar vergisi ödemesi zorunlu olacak.

Kamu İhale Yasasında Değişiklikler

Vergi paketinden sonra Kamu İhale Yasasında da istisnalar yeniden ele alınacak. AK Parti kaynakları, acil durumlar nedeniyle istisnalara sığınarak yapılan mal veya hizmet alımlarının önüne geçileceğini belirtti. İstisnaların kapsamı daraltılacak ve kanunun 21’inci maddesi yeniden düzenlenecek. Bu madde, doğal afetler, salgın hastalıklar ve ani olaylar gibi durumlarda pazarlık usulü ile ihale yapılmasına imkân tanıyor. Ancak bu yöntemin şeffaflık tartışmalarına yol açtığı ifade ediliyor.

Editör: Halit Alptekin