Milyonlarca memur ve emeklinin merakla beklediği Temmuz ayındaki maaş artışı için geri sayım başladı. Bugün açıklanacak Mayıs enflasyon verisi, Temmuz'da yapılacak maaş artış oranını belirlemede önemli bir rol oynayacak. İlk dört aylık enflasyon oranı %18,72 olarak açıklanmıştı ve bu veriyle birlikte yılın ilk beş ayına dair enflasyon oranları netleşmiş olacak.

Zam Oranları Netleşiyor

Merkez Bankası'nın beklenti anketlerine göre, yılın ilk altı aylık enflasyon farkının %25 olması öngörülüyor. Ancak, memur ve memur emeklisi için bu oranın %19,5 ile %20,5 arasında olabileceği ve yaklaşık %20'lik bir zam yapılması bekleniyor. Bu artış oranları, memur ve emeklilerin alacakları maaş zammını daha da netleştirecek.

En Düşük Emekli Maaşı Tahmini

Ocak ayında, kök maaşı 10 bin liranın altında olan tüm emeklilerin maaşı 10 bin liraya tamamlanmıştı. Bu uygulamanın devam etmesi halinde, en düşük emekli maaşının 12 bin 500 liraya çıkması bekleniyor. Memur ve memur emeklileri ise yılın ilk altı ayında toplu sözleşme ile %15 zam almıştı. İkinci altı ay için ise %10'luk bir zam hakkı bulunuyor.

Memur ve Emekli Maaşları Ne Kadar Olacak?

Enflasyon anketlerindeki tahminlerin gerçekleşmesi durumunda, memurların enflasyon farkı %9,1 olacak. Yapılan hesaplamalara göre, memur ve memur emeklilerinin Temmuz ayında alacağı toplam zam %20 olacak. Bu zam oranına göre, en düşük memur maaşı 39 bin lirayı aşacak ve en düşük memur emekli maaşı ise 16 bin liranın üzerine çıkacak.

Editör: Halit Alptekin