Pegasus Havayolları CEO'su Güliz Öztürk, şirketin önümüzdeki on yıl boyunca hızlı büyümeyi sürdürmek için yeni uçak siparişi hazırlıklarına başlayacağını açıkladı. Öztürk, Reuters'a yaptığı açıklamada, "2029'dan sonra da büyümek istiyoruz, talep var, yeni bir siparişle çıkmak zorundayız" dedi ve henüz belirli bir karar olmadığını ekledi.

Pandemi Sonrası Toparlanma ve Yeni Siparişler

Pandemi sonrası seyahatlerde hızlı bir toparlanma yaşayan Pegasus, Temmuz 2023'te 36 adet Airbus A321neo uçak siparişi vererek toplam sipariş sayısını 150'ye çıkardı. CEO Öztürk, bu siparişin on altı tanesinin bu yıl, kalan 52 tanesinin ise 2029 yılı sonuna kadar teslim edileceğini belirtti. Pegasus'un 105 uçaklık filosunda hem Boeing hem de Airbus modelleri bulunuyor, ancak filoya Avrupalı üretici Airbus hakim durumda.

İkili Filo Stratejisi ve Teslimat Gecikmeleri

İkili filo stratejisi hakkında konuşan Öztürk, tek bir filo işletmenin daha basit görünebileceğini ancak teslimat gecikmeleri yaşandığında iki üreticiye sahip olmanın avantajlı olduğunu vurguladı. Pegasus, Airbus'tan teslimatlarda önemli bir gecikme yaşamamış durumda. Öztürk, bu stratejinin şirket için işe yaradığını belirtti.

Jeopolitik Gerilimler ve Akaryakıt Fiyatları

Öztürk, jeopolitik gerilimlerin ve savaşların akaryakıt fiyatlarında artışa yol açtığını ve enflasyonu artırdığını, bu durumun maliyet yönetimini zorlaştırdığını ifade etti. Geçen yıl 15 yeni Airbus uçağını teslim alan Pegasus, talebi karşılamak için üç uçağı daha wet lease olarak almak zorunda kaldı. Ayrıca, Boeing uçaklarını planlanandan daha uzun süre uçurma kararı da kapasiteyi sağlamak için alındı.

Editör: Halit Alptekin