Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Barış Erdeniz, 26 aydır sabit kalan elektrik faturalarına rağmen enflasyonun yüzde 300'e ulaştığını belirterek, maliyetin dikkate alındığı fiyatlama politikasına geçilmesini talep etti.

Erdeniz, aksi takdirde devletin ödediği sübvansiyonun yılsonunda 5,7 milyar doları bulabileceğini ifade etti.

Elektrik Fiyatlarına Zam Talebi

Erdeniz, 26 aydır sabit elektrik faturası stratejisi uygulandığını, aynı dönemde enflasyonun yüzde 300 olduğunu ancak elektrik faturalarının aynı kaldığını belirtti. "Sürdürülebilir olmayan fiyat politikalarının karşılığında 5,7 milyar dolar seviyesinde bir sübvansiyon ihtiyacı vardır" dedi.

5,7 Milyar Dolarlık Sübvansiyon

Erdeniz, elektrik dağıtım sektörünün enerji dönüşümündeki son gelişmeleri değerlendirerek, "Tasarruf ve verimlilikte gerçek maliyeti ortaya koymalıyız ki insanlarımızda bu eğilim başlasın. Sürdürülebilir fiyat politikaları uygulandığında enerji arz güvenliği sağlanabilir" ifadelerini kullandı. Elektrik faturalarının mevcut seyrini koruması durumunda bu yılsonunda 5,7 milyar dolar seviyesine ulaşacağı öngörülmekte.

Sürdürülebilir Finansman Vurgusu

Erdeniz, gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklı üretim tesislerinin sisteme dahil olacağını, elektrifikasyonla yeni elektrikli araç şarj istasyonlarının şebekeye dahil olacağını ve tüketicilerin birer üretici pozisyonuna gelebileceğini belirtti. "Dağıtım şebekesinde çift yönlü elektrik akışı yaşanacak.

Şebekenin yeşil ve dijital dönüşümünün hızla gerçekleştirilmesi lazım. Bu açıdan şebeke yatırımları enerji arz güvenliğimiz için stratejik öneme sahip" dedi. Yeni yatırımlar ve eskiyen şebekelerin yenilenmesi için sürdürülebilir fiyat politikasına olan ihtiyacın arttığını vurguladı.

Editör: Merve Öney