Dünya genelinde enflasyonla mücadelenin sonuna yaklaşılırken, bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ilk faiz indirimini gerçekleştireceği kesinleşti. Bankanın gelecekte atacağı adımların belirsizliği ise devam ediyor.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verileri

Analistler, özellikle ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam verilerinin, ülkenin iş gücü piyasasına ilişkin önemli sinyaller vereceğini belirtiyor. Bu verilerin, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecekte atacağı adımlara yönelik beklentileri etkilemesi bekleniyor.

Fed Yetkililerinin Açıklamaları

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, enflasyon kontrol altına alınmadan borçlanma maliyetlerini düşürmenin ülke refahını riske atacağını belirterek, faizlerin "uzun" bir süre sabit kalması gerektiğini söyledi. ABD'de açıklanan veriler, kişisel tüketim harcamalarının nisanda yavaşladığını gösterdi.

Kişisel Tüketim Harcamaları

Kişisel tüketim harcamaları nisanda aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentilerin altında artış kaydetti. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi ise nisanda aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentilerin altında ve yıllık bazda yüzde 2,8 ile öngörülere paralel artış kaydetti. Bu gelişmeler, Fed'in bu yıl faiz indirimlerine başlaması için yeterli alan sağladığını gösteriyor.

Para Piyasalarındaki Beklentiler

Para piyasalarında, Fed'in eylülde ilk faiz indirimine gitme ihtimali yüzde 52, kasımda yüzde 66 ve aralıkta yüzde 84 ihtimalle fiyatlanıyor. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi düşüş eğilimini sürdürerek bugün yüzde 4,49 seviyesinde bulunuyor. Dolar endeksi 104,6 seviyesinde yatay bir seyir izlerken, altının ons fiyatı önceki kapanışının yüzde 0,2 altında 2 bin 323 dolardan işlem görüyor.

OPEC+ Kararları ve Brent Petrol

OPEC+ grubu, yıl sonunda süresi dolacak üretim kesintisinin süresini 1 yıl daha uzatma kararı aldı. Brent petrolün varil fiyatı ise bugün yüzde 0,5 değer kaybıyla 81 dolardan işlem görüyor. New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 0,01 gerilerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,80 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,51 artış kaydetti.

Avrupa Borsaları ve ECB Kararı

Avrupa borsalarında da pozitif bir seyir hakim olurken, bu hafta ECB faiz kararı ve banka Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları merakla bekleniyor. Analistler, ECB'nin bu hafta 25 baz puanlık faiz indirimine kesin gözüyle bakıldığını belirtiyor.

Fransa'nın Kredi Notu Düşürüldü

Standard & Poor's (S&P), Fransa'nın "AA" olan kredi notunu, bütçe pozisyonunun kötüleşmesi nedeniyle "AA-"ye indirdi. Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, kamu harcamalarında kesintiye ve tasarrufa gidileceğini duyurdu.

Asya Piyasaları ve Çin Verileri

Asya pay piyasalarında pozitif bir seyir hakim. Çin'de Caixin imalat sanayi PMI mayısta 51,7'ye yükselerek Haziran 2022'den bu yana en iyi performansını kaydetti. Japonya'da imalat sanayi PMI 50,4 ile beklentilerin altında kalmasına rağmen 50 sınırının üzerinde geldi.

Türkiye'de Borsa İstanbul ve Enflasyon Verileri

Türkiye'de  geçen hafta Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 0,77 azalışla 10.400,48 puandan tamamlarken, bugün gözler enflasyon verilerine çevrildi. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 3,04 artacağını tahmin ediyor. Dolar/TL, bugün bankalararası piyasanın açılışında 32,1970 seviyesinden işlem görüyor.

BIST 100 Teknik Analiz

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 10.300 ve 10.200 seviyelerinin destek, 10.500 ve 10.600 puanın direnç konumunda olduğunu belirtti.

Editör: Halit Alptekin