Fed'in faiz indirimine gitme ihtimaline karşın, bankacılık devlerinden gelen 'aceleci davranılmaması' uyarısı piyasalarda karmaşık bir seyir izlenmesine neden oluyor. Dolar/TL paritesi ise yatay bir seyirde 32,2090 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL Paritesinde Güncel Durum

Dolar/TL, güne yatay seyirle başlamasının ardından saat 10.20 itibarıyla 32,2090 seviyesinden işlem görüyor. Dün, 32,16 ile 32,24 arasında dalgalanan dolar/TL, günü bir önceki kapanışın hemen altında 32,1976'dan tamamlamıştı. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,1 düşüşle 34,9560 ve sterlin/TL yüzde 0,2 değer kazancıyla 41,0230'dan satılıyor.

Dolar endeksi ise önceki kapanışının hemen altında 104,6 seviyesinde bulunuyor.

Fed Yetkililerinden Açıklamalar

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, faiz indirimine yönelik iyimserliğin varlığını korumasına rağmen, faiz indirimine ilişkin aceleci davranılmaması gerektiğini vurguluyor. Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, enflasyonun artmadığını ve politika faizinde daha fazla artışın muhtemelen gereksiz olduğunu belirtti. Para politikasının gevşetilmesi için birkaç ay daha iyi enflasyon verileri gerektiğini vurgulayan Waller, bu yılın sonunda faiz indirimini düşünebileceklerini ifade etti.

Fed'in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr ise enflasyonla ilgili hala yapılacak işler olduğunu ve para politikasını sıkı tutmanın gerekeceğini söyledi.

Ekonomik Veriler ve Beklentiler

Dün açıklanan "ABD Hanehalkı Ekonomik Refahı" raporu, yüksek fiyatların çoğu hane için sorun olmayı sürdürdüğünü ve iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini ortaya koydu. Analistler, bugün açıklanacak Fed'in toplantı tutanaklarından alınacak sinyallerin piyasaların yönü üzerinde etkili olacağını belirterek, tutanaklar öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda, Fed'in yüzde 65 ihtimalle eylülde ilk faiz indirimine gideceğinin öngörüldüğünü vurguladı.

Teknik Analiz ve Piyasa Beklentileri

Bugün yurt içinde veri gündeminin sakin olduğunu belirten analistler, yurt dışında ise ABD'de 2. el konut satışları ve Fed Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantı tutanaklarının takip edileceğini ifade etti. Teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 seviyelerinin destek, 105 ve 106'nın direnç olarak öne çıktığı kaydedildi.

Editör: Halit Alptekin