BIST 100 Endeksi, yüzde 2,5'in üzerinde bir gerileme yaşarken yabancılar satış yapmaya devam ediyor, emeklilik fonları ise alım ağırlıklı işlemler gerçekleştiriyor. Uzun vadede değerlemeleri düşük bulan yerli kurumsal yatırımcılar, düşüşü alım fırsatı olarak görüyor.

Yabancı Satışları Sürüyor

Ekonomim.com'da Zeynep Aktaş'ın analizine göre, borsada devam eden satış baskısı, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in borsa kazançlarının vergilendirilmesiyle ilgili açıklamaları sonrası arttı. Günlük kayıp yüzde 2,5'in üzerine çıktı ve yabancı işlemleri bu düşüşte etkili oldu. Yabancıların satışlarına karşılık emeklilik fonlarının alımları, piyasayı desteklemeye yetmedi.

Emeklilik Fonları Satış Baskısını Karşılamaya Çalışıyor

Yabancı satışlarını emeklilik fonları karşılamaya çalışsa da bu alımlar yeterince güçlü değil. Endeksin gün içinde yüzde 2,5'in üzerinde gerilemesi, satış baskısının gücünü teyit ediyor. Ancak, düşüş yönündeki satışların derinleşmesi beklenmiyor. Piyasa konjonktürü olumlu seyretmeye devam ediyor ve hisselerdeki kısa süreli gerilemelerin ardından alıcıların yeniden güçleneceği öngörülüyor. Endeks, zayıf ve hacimsiz bir seyirde taban oluşturmaya çalışacak.

Editör: Halit Alptekin