Petrol fiyatları, yaz seyahat sezonu ve olası ABD faiz oranı indirimleri beklentileriyle son iki ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Brent ham petrol kontratları, bir önceki seansta %1,9 artışla 30 Nisan'dan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi ve 86,80 dolar/varile yükseldi. ABD West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü ise 83,53 dolar/varil seviyesinde işlem görüyor.

Yaz Yakıt Talebi ve Jeopolitik Gerilimler Etkili

Petrol piyasası analiz sağlayıcısı Vanda Insights'ın kurucusu Vandana Hari, fiyatlardaki hareketin "temel unsurlardan ziyade korku ve hissiyat kaynaklı" olduğunu belirtti. Yaz yakıt talebi, İsrail ile İran arasındaki çatışma ihtimali ve Beryl Kasırgası gibi faktörler fiyatları destekliyor. ABD'de benzin talebinin, Bağımsızlık Günü tatiliyle artması bekleniyor. Amerikan Otomobil Derneği, seyahatlerin 2023 yılına kıyasla %5,2 artacağını tahmin ediyor.

Arz Endişeleri Devam Ediyor

ANZ analistleri, 2024'ün durgun geçen ilk yarısının ardından benzin talebinin toparlanabileceğini öngörüyor. Piyasalar, Beryl Kasırgası'nın ABD petrol rafineri ve açık deniz petrol üretimine olası etkilerini değerlendiriyor.

Editör: Halit Alptekin