Pazartesi günü, altın fiyatları doların değer kazanmasının etkisi ve yatırımcıların önemli merkez bankaları toplantılarına odaklanmalarıyla geriledi. Altın, dolar karşısında değer kaybederek ons başına 2.147,89 dolara düştü.

ABD Altın Vadeli İşlemlerindeki Düşüş

Spot piyasada altının yüzde 0,4 oranında değer kaybının yanı sıra, ABD altın vadeli işlemleri de yüzde 0,5 düşerek ons başına 2.151,30 dolar seviyesine geriledi.

FOMC Toplantısının Etkileri ve Faiz Oranları

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısı Salı günü başlayacak ve Çarşamba günü faiz oranlarına ilişkin kararlarını duyuracak. Federal Rezerv'in (Fed) mevcut enflasyon durumunu göz önünde bulundurarak faiz oranlarını yüzde 5,25 ile 5,5 aralığında sabit tutması bekleniyor. Ancak yüksek enflasyonun devam etmesi sebebiyle, yüksek faiz oranlarının sürmesi olası görünüyor.

Yüksek Faiz Oranları ve Doların Etkisi

Yüksek faiz oranlarının altın gibi faiz getirmeyen yatırım araçlarına olan talebi azaltması bekleniyor. Bununla birlikte, doların rakip para birimleri karşısında güçlenmesi, diğer para birimlerinde yatırım yapanlar için altının maliyetini artırıyor.

Diğer Değerli Metallerdeki Durum

Platin ve paladyum fiyatları da benzer eğilimler gösteriyor. Platinin ons fiyatı yüzde 0,1 düşerek 932,45 dolara, paladyum ise 1.077,25 dolara geriledi. Gümüş de yüzde 0,6 oranında düşüşle ons başına 25,01 dolara düştü.

Editör: Halit Alptekin