Geçtiğimiz hafta, Borsa İstanbul'da yaşanan dalgalanmalar piyasalarda dikkat çekti. 11-15 Mart 2024 tarihleri arasında BIST 100 endeksi, yüzde 3,57 oranında değer kaybı yaşarken, BIST 30 endeksinin düşüşü yüzde 3,60 olarak kayıtlara geçti. Bu dönemde Borsa İstanbul A.Ş., Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında bazı hisseler için önlemler aldı.

Alınan Önlemler ve Etkilenen Şirketler

Alınan tedbirler arasında kredili işlem yasağı, emir paketi uygulaması ve brüt takas yer alıyor. Geçtiğimiz hafta, yatırımcıların yakından takip ettiği Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş (MOGAN) ve Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK) dahil olmak üzere 15 hisse bu tedbirlerden etkilendi.

11-15 Mart 2024 Haftasında Uygulanan Tedbirlerin Detayları

11 Mart Pazartesi

  • Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK) payları, 12 Mart'tan 9 Nisan'a kadar kredili işlemlerde yer almayacak.

  • Ray Sigorta A.Ş. (RAYSG) payları, aynı tarihler arasında kredili işlemlere kapalı olacak.
  • Derimod Konfeksiyon Ayakkabı Deri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DERIM) payları, emir paketi tedbiri altında işlem görecek.

12 Mart Salı

  • Artemis Halı A.Ş (ARTMS), İZ Yatırım Holding A.Ş (IZINV) ve Datagate Bilgisayar Malzemeleri Ticaret A.Ş. (DGATE) payları da benzer şekilde tedbirler altında olacak.

13 Mart Çarşamba

  • Link Bilgisayar Sistemleri Yazılımı ve Donanımı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (LINK) ve diğer bazı şirketler de kredili işlemlere sınırlama getirildi.

14 Mart Perşembe

  • Akın Tekstil A.Ş. (ATEKS) payları da 15 Mart'tan 9 Nisan'a kadar kredili işlemlere kapalı tutulacak.

15 Mart Cuma

  • Mogan Enerji Yatırım Holding A.Ş (MOGAN) ve Doğan Burda Dergi Yayıncılık ve Pazarlama A.Ş. (DOBUR) payları, 18 Mart'tan itibaren belirli tedbirler altında işlem görecek.

Piyasa Uzmanlarının Gözlemi

Alınan önlemler, yatırımcılar ve piyasa uzmanları tarafından yakından takip ediliyor. Özellikle volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde, Borsa İstanbul'un bu tür tedbirleri alma yetkisi bulunuyor. Yatırımcılar, ilgili hisselerdeki hareketlilikleri ve borsanın genel performansını dikkatle izlemeye devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin