Çin borsaları, ülke merkez bankasının politika faiz oranında bir değişiklik yapmaması ve konut fiyatlarının düşüşüyle emlak hisselerinin değer kaybetmesi sonucunda, beş haftadan beri ilk haftalık düşüşüne doğru eğilim gösterdi. Şangay Bileşik Endeksi %0,5 değer kaybetti, birinci sınıf CSI300 Endeksi ise öğle tatilinde %0,2 düşüş yaşadı. Hong Kong'un gösterge endeksi Hang Seng %2,1, Hang Seng Çin Şirketler Endeksi %2,4 oranında düştü.

Küresel ve Yerel Piyasaların Tepkisi

Geniş Asya borsaları da, ABD enflasyonunun beklentilerden yüksek çıkmasının ardından Federal Rezerv'in faiz indirimi beklentilerini azaltması nedeniyle Wall Street'teki düşüşleri takip ederek değer kaybetti. Çin merkez bankası, Cuma günü gerçekleştirdiği orta vadeli politika kredi operasyonunda bir yıllık orta vadeli kredi faiz oranını sabit tutarken, Fed'in beklenen faiz indirimlerinin zamanlaması hakkındaki belirsizlik nedeniyle para birimi istikrarına odaklandı.

Çin Emlak Sektöründe Devam Eden Düşüş

Çin'in yeni ev fiyatları, Şubat ayında arka arkaya sekizinci ay boyunca düşüş gösterdi. Bu durum, sektörü canlandırmak için alınan tedbirlere rağmen emlak piyasasının zor durumda olduğunu gösteriyor. Yeni ev fiyatları, aylık %0,3 oranında düşerken, yıllık bazda ise %1,4 düşüşle son 13 ayın en büyük gerilemesini yaşadı. CSI 300 Emlak Endeksi %1,1 değer kaybetti, Hang Seng Anakara Emlak Endeksi ise %3,3 düştü.

Teknoloji ve Enerji Sektörlerindeki Değer Kayıpları

Enerji, yeni enerji ve yapay zeka payları, %1,4 ile %1,7 arasında değer kaybetti. Hong Kong'da işlem gören teknoloji devleri ise %2,8 oranında değer kaybına uğradı. ING Büyük Çin baş ekonomisti Lynn Song, "Küresel merkez bankaları faiz indirimine başlamadan önce Çin Halk Bankası'nın (PBOC) para politikasını gevşetmesi için sınırlı alan olduğunu" ifade etti.

Editör: Halit Alptekin