Cuma günü ABD istihdam raporunun beklenenden yumuşak gelmesinin ardından küresel hisse senedi endeksleri yükseldi. Hazine tahvil getirileri düşerken, Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağına dair endişeler azaldı. Tarım dışı istihdam geçen ay 175.000 artarak Ekim 2023'ten bu yana en düşük seviyesine ulaştı ve ekonomistlerin 243.000 tahmininin altında kaldı.

Ücretler ve Enflasyon

Ortalama saatlik kazançlardaki yıllık %3,9'luk değişim, Mayıs 2021'den bu yana en düşük seviyedeydi. Bu değişim, Fed'in %2'lik enflasyon hedefiyle tutarlı bir %3 aralığına doğru istikrarlı bir düşüşe işaret ediyor. Son veriler, Fed'in faiz oranlarını uzun süre yüksek tutmak zorunda kalabileceği endişelerini artırdı.

Fed ve Faiz Oranları

Çarşamba günkü politika toplantısının ardından Fed Başkanı Jerome Powell, faiz artırımı ihtimalinin düşük olduğunu ve faiz oranlarındaki bir sonraki hamlenin muhtemelen aşağı yönlü olacağını belirtti. Horizon Investments'ın baş yatırım sorumlusu Scott Ladner, "Powell'ın komitenin zamlara ilişkin tutumunu tanımlaması ve bugünün iş raporları, geçen yılın sonundaki duruma benzer" dedi.

ABD Hisse Senetleri ve Nasdaq'ın Yükselişi

Wall Street'te ABD hisseleri ralli yaptı. Üç ana endeksin her biri %1'den fazla değer kazandı ve Nasdaq yaklaşık %2'lik yükselişle yükselişe öncülük etti. Teknoloji sektörü, Apple'ın rekor bir hisse geri satın alma planı açıklamasının ardından %5,97'lik artışla yükseldi.

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi günü ekside kapattı! Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi günü ekside kapattı!

Hazine Getirileri ve Doların Değer Kaybı

Hazine getirileri, istihdam raporunun ardından dolar ile birlikte düştü. Gösterge ABD 10 yıllık tahvil getirisi %4,51'e düşerken, 2 yıllık tahvil getirisi %4,8119'a geriledi. Japon yeni karşısında dolar bu hafta %3'ten fazla değer kaybederek Kasım sonundan bu yana en büyük haftalık yüzdesel düşüşünü gerçekleştirdi.

Emtialar ve Petrol Fiyatları

Petrol fiyatları düştü ve iş raporunun ardından üç aydaki en sert haftalık kaybına doğru ilerliyordu. ABD ham petrolü %1,06 düşüşle varil başına 78,11 dolara, Brent ise %0,85 düşüşle varil başına 82,96 dolara yerleşti.

Editör: Halit Alptekin