Dolar, güçlü ABD verileri ile yükseldi! Dolar, güçlü ABD verileri ile yükseldi!

Bu hafta petrol piyasaları, İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes müzakerelerinin etkisi altında düşüş yaşadı. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 83,88 dolara gerilerken, Batı Teksas türü ham petrol 79,16 dolardan işlem gördü. Bu düşüş, son 7 haftanın en düşük seviyeleri olarak kaydedildi ve petrol arzına yönelik endişelerin azalmasına bağlanıyor.

Piyasalarda Son Durum

Güncel verilere göre, Brent petrolün varil fiyatı 83,88 dolar seviyesinde, dün göre yüzde 0,25'lik bir artışla işlem görüyor. Dünün en yüksek fiyatı 84,43 dolar olurken, günü 83,67 dolar seviyesinde kapattı. Yaşanan dalgalanma, aynı zamanda ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz oranlarını sabit tutması ve ekonomik belirsizliklerle bağlantılı.

OPEC+ Üretim Kesintisi Beklentileri

OPEC ve OPEC dışı ülkelerden oluşan OPEC+ grubu, Suudi Arabistan ve Rusya liderliğinde, üretim kesintilerini sürdürme konusunda kararlı. Uzmanlar, talep toparlanması olmazsa, grubun günlük 2,2 milyon varillik gönüllü üretim kesintilerini uzatabileceğini belirtiyor. Bu, 1 Haziran'daki OPEC+ toplantısında daha yüksek petrol fiyatlarına ihtiyaç duyulması durumunda üretim kesintilerinin devam edeceği beklentisini güçlendiriyor.

Teknik Analiz

Teknik analizlere göre Brent petrolde 84,4 ile 85,77 dolar aralığı direnç olarak, 83,03 ile 81,66 dolar aralığı ise destek olarak izlenebilir. Söz konusu veriler, yatırımcılar için önemli işaretler sunarken, piyasadaki volatiliteyi ve fiyat hareketlerini belirleyici olmaya devam ediyor.

Editör: Halit Alptekin