Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleriyle başlatılan iş kanunu reformu süreci, Şubat ayının başlarında Beştepe’de gerçekleştirilen Türk İş Kanunu Hazırlık Toplantısı'nda masaya yatırıldı. Bu süreçte çalışma saatleri, yıllık izinler ve diğer pek çok konu üzerinde detaylı tartışmalar yapıldı.

Kıdem Tazminatı Fonu Ön Planda

Ekonomim haber sitesinde yer alan bilgilere göre, reform sürecinin kamuoyuna duyurulan çalışma saatlerindeki azaltmanın yanı sıra, kıdem tazminatı fonu da reformun önemli bir maddesi olarak gündeme geldi. Yerel seçimlerin ardından Anayasa değişikliğinin gerçekleşmesi durumunda, çalışma hayatında radikal değişikliklerin yaşanabileceği belirtildi.

Kıdem Tazminatı Fonu İle İlgili Planlar ve Muhtemel Değişiklikler

Daha önce gündeme gelen ancak genel kabul görmeyen kıdem tazminatı fonu, bu sefer iş kanunu reformunun bir parçası olarak ele alınıyor. İş güvencesinin genişletilmesi, kıdem tazminatı sisteminin güçlendirilmesi, sendikal örgütlenmenin yasal koruma altına alınması gibi işçi lehine düzenlemelerin karşılığında, kıdem tazminatı fonunun gündeme getirilmesi öngörülüyor. Seçimler sonrasında Anayasa değişikliği gerçekleşirse, işçinin kıdem tazminatının bu fona aktarılması planı masada olacak.

Editör: Halit Alptekin