Yatırımcılar, ABD ekonomisinin beklenenden daha hızlı büyümesinin Federal Reserve'ün (Fed) faiz politikasını nasıl etkileyeceğini değerlendiriyor. Perşembe günü yayınlanan veriler, dünyanın en büyük ekonomisinin dördüncü çeyrekte %3,3 büyüme oranı ile tahminleri aştığını gösterdi. Söz konusu büyüme, fiyat baskılarının hafiflediğini de işaret ederek, Fed'in faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceği yönündeki spekülasyonları güçlendirdi.

ECB'nin Faiz Politikası ve Euro'nun Durumu

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Perşembe günkü kararıyla faiz oranlarını koruması ve Başkan Christine Lagarde'ın enflasyon görünümüne yönelik daha az endişeli yorumları, Nisan ayında ECB'nin faiz indirimi yapabileceği yönünde beklentileri artırdı. Bu gelişmelerin ardından ABD doları, majör para birimleri karşısında düşüş yaşadı. Dolar endeksi, gün için %0,25 değer kaybıyla 103,24 seviyesinde işlem gördü.

Küresel Piyasalarda Faiz ve Para Politikaları

MUFG'deki döviz analistleri, ABD ekonomik verilerinin, Fed'in 31 Ocak'taki bir sonraki politika açıklaması öncesinde para politikası için karmaşık bir tablo sunduğunu belirttiler. Özellikle yılın güçlü sonu, Fed'in Mart ayına kadar genişleme döngüsüne başlama olasılığını artırabilirken, GSYİH raporundaki olumlu enflasyon verileri Mart ayını hala makul bir seçenek olarak bırakıyor.

Euro ve Sterlin'in Durumu

Euro, son dönemde %0,3 artışla 1,08750 dolar seviyesinden işlem gördü. Alman tüketici güveninin zayıf olduğunu gösteren bir anketin ardından Euro, seans başında dolar karşısında %0,3 düşüşle altı haftanın en düşük seviyesine geriledi. Sterlin ise, İngiltere Merkez Bankası'nın gelecek Perşembe günü yapılacak faiz oranları kararı öncesinde dolar karşısında %0,2 artışla 1,27410 dolara yükseldi.

Japonya Merkez Bankası ve Küresel Piyasalarda Dolar

Japonya Merkez Bankası'nın Aralık ayı toplantısının tutanakları, politika yapıcıların teşviklerin aşamalı olarak kaldırılmasına yönelik koşulları tartıştığını gösterdi. Bu durum, negatif faiz oranlarından kısa vadede çıkışa hazırlık olarak yorumlandı. Diğer yandan dolar, yen karşısında 147,69 seviyesinde genel olarak yatay seyretti.

Kripto Para Piyasasındaki Durum

Kripto para birimleri piyasasında ise Bitcoin, %3 artışla 41.428,00 dolardan işlem gördü. Bu artış, dijital varlık piyasalarında yatırımcıların artan ilgisini ve piyasa dinamiklerini yansıtıyor.