Avrupa hisse senetleri bugün (Perşembe) açılışta düşüş gösterdi. Yatırımcıların ihtiyatlı yaklaşımı ve Avrupa Merkez Bankası'nın beklenen faiz artırımı kararına yönelik duraksama, bu düşüşün temel nedenlerinden oldu. Önceki seansta yüzde 1'den fazla artış gösteren Avrupa STOXX 600 endeksi, TSİ 08:28 itibarıyla yüzde 0,2 değer kaybetti.

Avrupa Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Beklentisi

Piyasanın odak noktası, Avrupa Merkez Bankası'nın bugün yapılacak olan faiz kararına çevrildi. Bankanın faiz oranlarını mevcut yüzde dört seviyesinde tutması bekleniyor. Yatırımcılar, yaklaşık iki hafta önce yaklaşık 150 baz puanlık düşüş beklentilerinin ardından bu yıl için de yaklaşık 130 baz puanlık bir düşüş öngörüyorlar.

Nokia Hisselerinde Artış

Finlandiya merkezli telekomünikasyon ekipmanı şirketi Nokia'nın dördüncü çeyrekte faaliyet karının beklentileri aşması, hisselerinde yüzde 6,2'lik bir artışa yol açtı.

Avrupa Bankacılık Sektöründe Düşüş

Avrupa kredi verenler sektörü, yüzde 0,9'luk bir düşüşle zarar gördü. Deutsche Bank'ın İtalyan UniCredit Bank'ın notunu düşürmesi, sektördeki zararların artmasına neden oldu ve UniCredit'in hisse senedi yüzde 1,3 değer kaybetti. Bu durum, Avrupa bankacılık sektöründeki belirsizliğin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.