Japonya'nın Nikkei endeksi, Cuma günü yüzde 1,34'lük bir düşüşle 35.751,07 puandan kapandı. Bu durum, endeksin iki haftalık yükseliş serisini yüzde 0,59'luk bir kayıpla sonlandırdı. Haftanın başlangıcında yüzde 0,76'lık bir yükseliş gösteren endeks, hafta sonuna doğru kazanımlarını geri verdi.

Nikkei'deki Şirket Performansları

Nikkei endeksinde yer alan 225 şirketten 185'inin hisseleri değer kaybetti. 39 şirketin hisseleri değer kazanırken, bir şirketin hisse senedi fiyatı sabit kaldı. Hafta sonu yaklaşırken, kar realizasyonları piyasada etkisini artırdı.

Teknik Göstergeler ve Merkez Bankası Etkisi

Teknik göstergeler, Nikkei'nin hızlı yükselişine dair uyarılarda bulunuyor. Ana endeks, 25 günlük hareketli ortalamasının yaklaşık yüzde 3,2 üzerinde seyrediyor. Salı günü 34 yılın en yüksek seviyesine ulaşan endeks, Japonya Merkez Bankası'nın teşvik önlemlerini değiştirmemesiyle zirveye ulaştı.

Küresel Piyasalar ve Japon Şirketler

Nikkei, yıl başından bu yana yüzde 6,83'lük bir artış göstererek, tüm önemli küresel rakiplerini geride bıraktı. Önümüzdeki hafta, yaklaşık 500 Japon şirketinin mali sonuçlarını açıklaması beklenirken, ABD'de de büyük teknoloji şirketleri mali raporlarını yayınlayacak.

Çip Sektöründeki Düşüşün Etkileri

Çip imalat sektöründeki şirketlerin hisse kayıpları, Nikkei endeksindeki düşüşü derinleştirdi. Advantest ve Tokyo Electron, sırasıyla yüzde 5,51 ve yüzde 2,39 değer kaybetti. Yapay zekaya yatırım yapan SoftBank Group ise yüzde 2,2 düşüş yaşadı. Çip üreticisi Renaissance Electronics, yüzde 7,75'lik düşüşle en fazla kaybeden şirket oldu.