Deutsche Bank Türkiye Ekonomisti Yiğit Onay, 2024 yılı sonu için dolar/TL kurunu 37 olarak tahmin ediyor. Ayrıca Merkez Bankası'nın politika faizini yıl sonunda yüzde 50'den 45'e indirebileceğini belirtti.

Faiz Politikası ve Enflasyon

Merkez Bankası, yüksek faiz politikasını sürdürerek mart ayından beri politika faizini yüzde 50'de tutuyor. Enflasyon, faiz politikası konusunda belirleyici bir faktör olarak öne çıkıyor. Yüksek faiz nedeniyle dolar kuru da son altı ayda stabil bir seyir izliyor.

Dolar/TL Kuru ve Döviz Rezervleri

Deutsche Bank ekonomisti Yiğit Onay, CNBC-e'deki Küresel Görünüm programında yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın 85 milyar dolarlık net döviz alımı gerçekleştirdiğini ve kurdaki istikrarın önemine vurgu yaptı. Onay, enflasyon verilerinin olumlu olduğunu ve yabancı yatırımcıların TL varlıklara ilgisinin arttığını gözlemlediklerini belirtti.

Onay, "Son 1 haftada Merkez Bankası'nın net rezerv pozisyonunun 7 milyar dolar iyileştiğini görüyoruz. Bu durum Merkez Bankası'nın kurun düşmesini istemediğini, ancak kurun biraz yukarı gitmesine izin verdiğini gösteriyor." dedi.

2024 Yıl Sonu Dolar/TL Beklentisi

Yiğit Onay, dolar/TL kurunun yıl sonunda 37 seviyesinde olmasını bekliyor. Bu tahmin, enflasyonun ima ettiği ve vadeli kurların ima ettiği seviyenin altında kalıyor. Oynaklığın düşük kalması beklenirken, iç dinamiklerin yanı sıra dünyadaki gelişmelerin de TL üzerinde etkili olacağı ifade ediliyor. Özellikle turizm gelirleri ve enerji ithalatı gibi faktörler kademeli değer kaybının hızlanmasına neden olabilir.

Faiz İndirimi Beklentisi

Onay, faiz indirimlerinin gelecek birkaç ay içinde erken olduğunu, ancak yılın son çeyreğinde bir imkan olduğunu düşündüklerini belirtti. "Kasım ayında 250 baz puan, aralık ayında 250 baz puan indirim beklentimiz var. Toplamda 500 baz puanlık bir indirim öngörüyoruz. Yıl sonu tahminimiz yüzde 45." dedi. Ayrıca, faiz indiriminden önce ağustos, eylül ve ekim aylarında Merkez Bankası'ndan ön sinyaller alınabileceğini ifade etti.

Onay, yabancı yatırımcıların borsaya gelmek için Türkiye'deki faiz indirimlerini beklediğini de sözlerine ekledi.

Editör: Merve Öney