IC Enterra Yenilenebilir Enerji, İtalyan Troia Wind'in yüzde 51 hissesini devraldı. Şirket, 64,8 megavat kapasiteli rüzgar enerji santralini 2026 yılı sonuna kadar işletmeye almayı planlıyor.

Yeni Ortaklık ve Yatırım Planları

IC Enterra'nın yaptığı açıklamaya göre, şirket daha önce İtalya'da EternaGreen'in yüzde 100 hissesini devralmıştı. Yeni ortaklıkla birlikte, ülkede yeni bir rüzgar enerji santrali (RES) inşa edecek. Şirket, Troia Wind S.r.l. firmasının yüzde 51 hissesini 5 bin 100 avro nominal bedelle IC İçtaş Enerji Yatırım Holding AŞ'den devraldı.

Finansal Detaylar ve Proje Süreci

Açıklamada, Troia Wind S.r.l. firmasının 64,8 megavat kapasiteli RES projesi geliştirdiği belirtildi. Çevre Etki Değerlendirme ve diğer izin süreçlerinin tamamlanmasının ardından 2025 sonuna kadar yatırıma başlanacak ve 2026 sonuna kadar proje işletmeye alınacak. Santralin yıllık 194 bin 400 megavatsaat üretim yapması ve yaklaşık 13 milyon avro ilave EBITDA yaratması bekleniyor.

Yönetimden Açıklamalar

IC Enterra Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Taşkın Kızılok, uzmanlıklarını yurtdışına taşıma hedefi doğrultusunda bu yılın başından itibaren çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtti. Kızılok, İtalya'da yenilenebilir enerji projeleri gerçekleştirmek ve yeni şirket kurmak için yönetim kurulu tarafından yetki aldıklarını, Eterna Green S.r.l firmasının yüzde 100 hissesini devraldıklarını ifade etti. Troia Wind'in çoğunluk hissesini alarak İtalya'da yenilenebilir enerji alanında varlıklarını güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Editör: Merve Öney