Ereğli Demir Çelik (EREGL), Borsa İstanbul'da milyonlarca yatırımcının dikkatini çekerek 10 Temmuz'da Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden ihraç tavanına ilişkin duyurusunu paylaştı.

Şirket, tahvil niteliğinde ihraç edilmesi planlanan borçlanma araçlarının, "Rule 144A" ve/veya "Regulation S" formatında yurt dışında nitelikli yatırımcılara satışı konusunda Merrill Lynch International, Citigroup Global Markets Limited, BNP Paribas, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, S.A., Societe Generale ve Emirates NBD Bank PJSC’nin yetkilendirildiğini belirtti.

Yatırımcı Toplantıları

Bu çerçevede, şirket yöneticilerinin katılımı ile yurt dışında 11 Temmuz 2024 tarihinden itibaren bir dizi yatırımcı toplantısı düzenlenmesi planlanıyor. Toplantılar sonrasında, tahvil ihracına yönelik nihai kararın, ihraç tutarının ve koşulların piyasalardaki gelişmelere göre belirleneceği kaydedildi.

Eurobond İhracı

Piyasa şartları uygun olduğu takdirde, Fitch Ratings tarafından “B+” ve Moody’s tarafından “B3” notlarıyla derecelendirilmesi beklenen Eurobond ihracının planlandığı ifade edildi. Satış işleminin Sermaye Piyasası Kurulu’ndan tertip belgesi alınmasından sonra gerçekleştirileceği bildirildi.

EREGL Hisse Performansı

10 Temmuz saat 15.00 itibarıyla BIST 100 endeksi yüzde 0,5 düşüşle 10 bin 737 puana düşerken, EREGL yüzde 0,4 artışla 54,85 TL’den işlem görüyor. 8 Temmuz'da 56,1 TL ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gören EREGL, haftalık yüzde 7, aylık yüzde 14 ve yıllık yüzde 42 değer kazandı.

Finansal Sonuçlar

EREGL, 2024’ün ilk çeyreğinde 5,6 milyar TL net kar ve 49,7 milyar TL hasılat açıkladı. Şirketin net karı geçen yıla göre yüzde 6102, hasılatı ise yüzde 89 yükseldi.

Editör: Merve Öney