Citigroup'un analistleri, Brent tipi ham petrolün gelecek yılın sonlarına doğru varil başına 55 dolara düşebileceğini öngörüyor. Bankanın raporuna göre, Brent petrolün 2024 ikinci çeyrekte ortalama 78 dolar/varil, üçüncü çeyrekte 74 dolar/varil ve dördüncü çeyrekte 70 dolar/varile kadar düşmesi bekleniyor.

Citi'nin Petrol Fiyatlarındaki Düşüş Tahmini

Citi'nin 2025 yılı için petrol fiyatı tahmini dikkat çekici bir düşüş eğilimi gösteriyor. Bankanın raporunda, ilk çeyrekte varil başına 65 dolar, ikinci ve üçüncü çeyreklerde ortalama 60 dolar ve yılın son çeyreğinde 55 dolar seviyelerinde olacağı öngörülüyor.

Küresel Petrol Arzı ve Geleceği Üzerine Analiz

Bankanın analistleri, petrol arzı üzerine global riskleri ve potansiyelleri değerlendiriyor. Suudi Arabistan, BAE, Kuveyt ve Rusya gibi ülkelerin ihtiyaç halinde fazladan petrol sağlama kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekiliyor.

Citi'nin Doğal Gaz Piyasası Öngörüleri

Raporda ayrıca, doğal gaz piyasasındaki trendler ve fiyat tahminleri yer alıyor. Citi, 2025 yılında Henry Hub fiyatlarının 2,50 dolar/MMBtu, Avrupa ve Asya fiyatlarının ise sırasıyla 12,90 dolar/MMBtu ve 15 dolar/MMBtu olacağını öngörüyor.

Editör: Halit Alptekin