Altın fiyatları, ABD'nin gayri safi yurt içi hasıla verileri ve Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası toplantısını bekleyen yatırımcıların etkisiyle, güçlü dolar ve artan tahvil faizlerinin gölgesinde bir haftanın en düşük seviyelerine yakın seyretti. Spot işlemlerde altın yüzde 0,2 artarak GMT 04:24 itibarıyla ons başına 2.015,83 dolara ulaştı, ancak ABD altın vadeli işlemleri 2.015,80 dolarda çok az değişiklik gösterdi.

ABD Ekonomisinin Etkisi ve Piyasa Beklentileri

Altın, ABD ekonomisinin 2024'e güçlü bir başlangıç yapmasını gösteren iş aktivitesindeki toparlanma ve enflasyonun yavaşlaması gibi verilerin ardından Çarşamba günü yaklaşık bir haftanın en düşük seviyesine geriledi. Dolar endeksi yüzde 0,1 artışla altı haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı, bu da altının diğer para birimlerindeki alıcılar için daha az cazip hale gelmesine yol açtı.

Merkez Bankalarının Rolü ve Faiz Oranları

Piyasalar, Federal Rezerv'in (ABD merkez bankası) Mart ayında faiz oranlarını düşürme olasılığını yüzde 43 olarak görüyor. Düşük faiz oranları, getirisi olmayan külçe altını tutmanın fırsat maliyetini azaltır. Yatırımcılar, TSİ 13.30'da açıklanacak ABD'nin dördüncü çeyreğine ilişkin ilk gayri safi yurt içi hasıla verilerini ve TSİ 15.15'te Avrupa Merkez Bankası'nın para politikası kararını bekliyor.

Diğer Değerli Metallerdeki Durum

Diğer değerli metallerde de hareketlilik gözlemlendi. Spot işlemlerde gümüş yüzde 0,4 artışla ons başına 22,76 dolara, platin yüzde 0,3 artışla 901,53 dolara ve paladyum yüzde 0,1 artışla 964,07 dolara yükseldi. Bu durum, genel ekonomik eğilimlerin ve merkez bankalarının politikalarının değerli metaller üzerindeki etkisini gözler önüne seriyor.