Çinli elektrikli otomobil üreticisi BYD, Türkiye'de üretim tesisi yatırımı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile anlaşma imzaladı. Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen imza töreninde, BYD'nin Türkiye’ye yapacağı yaklaşık 1 milyar dolarlık yatırım duyuruldu.

Yıllık 150 Bin Araç Kapasiteli Tesis

Anlaşmaya göre, BYD, Türkiye’de yıllık 150 bin araç kapasiteli elektrikli ve şarj edilebilir hibrit otomobil üretim tesisi kuracak. Bu tesisin 2026 sonunda üretime başlaması hedefleniyor. Ayrıca, sürdürülebilir mobilite teknolojilerine yönelik bir Ar-Ge merkezi de kurulacak.

Doğrudan 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

BYD'nin yatırımının Türkiye'ye sağlayacağı ekonomik katkının yanı sıra, 5 bin kişiye kadar doğrudan istihdam sağlanması planlanıyor. Bu yatırım, Türkiye'nin teknoloji ekosistemini güçlendirmeyi ve yerel üretim yeteneklerini artırmayı hedefliyor.

BYD'den Açıklama

BYD tarafından yapılan açıklamada, "Türkiye'nin gelişen teknoloji ekosistemi, güçlü tedarikçi tabanı, olağanüstü konumu ve nitelikli iş gücü gibi sahip olduğu eşsiz avantajlar sayesinde, BYD'nin bu yeni üretim tesisine yaptığı yatırım, markanın yerel üretim yeteneklerini daha da geliştirmekte ve lojistik verimliliği artıracaktır. Bölgede yeni enerji araçlarına yönelik artan talebi karşılayarak Avrupa'daki tüketicilere ulaşmayı hedefliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Editör: Merve Öney