RIA haber ajansının Pazar günü yaptığı açıklamaya göre, Batı'nın Ukrayna'nın yeniden inşasına katkıda bulunmak amacıyla dondurulmuş Rus varlıklarına el koyması durumunda, Batı ülkelerinin en az 288 milyar dolar değerinde varlık ve yatırım kaybı yaşayabileceği öngörülüyor. Moskova'nın böyle bir adıma misilleme yapması bekleniyor.

Batı'nın Rus Varlıklarını Dondurması

ABD ve müttefikleri, Başkan Vladimir Putin'in Şubat 2022'de Ukrayna'ya kuvvet göndermesinin ardından, Rusya'nın merkez bankası ve maliye bakanlığıyla işlemleri yasaklayarak, Batı'daki yaklaşık 300 milyar dolarlık egemen Rus varlığını bloke etti.

Ukrayna'nın Yeniden İnşası İçin Çabalar

ABD'li ve İngiliz yetkililer, Ukrayna'nın harabeye dönmüş bazı bölgelerinin yeniden inşasına yardımcı olmak amacıyla, Belçika ve diğer Avrupa şehirlerinde dondurulan Rus varlıklarına el koymak için yeniden harekete geçti.

Yedili Grup'tan Güçlü Bir Niyet Beyanı Beklentisi

Yedili Grup liderleri, Moskova'nın Ukrayna işgalinin ikinci yıldönümünde Şubat ayı sonlarında bir araya gelerek daha güçlü bir niyet beyanı yayınlamayı hedefliyor.

Batı'nın Rusya Yatırımları

RIA tarafından aktarılan verilere göre, Avrupa Birliği, G7 ülkeleri, Avustralya ve İsviçre'nin, 2022 yılı sonunda Rusya ekonomisine 288 milyar dolarlık doğrudan yatırım yaptığı belirtiliyor. AB ülkelerinin 223,3 milyar dolarlık varlıkla başı çektiği, bunun büyük bir kısmının Kıbrıs, Hollanda ve Almanya'da olduğu vurgulanıyor.

Avrupalı Yatırımcılar ve İngiltere'nin Rolü

Rusya ekonomisindeki en büyük beş Avrupalı yatırımcı arasında Fransa ve İtalya'nın da bulunduğu, G7 ülkeleri arasında İngiltere'nin en büyük yatırımcılardan biri olarak gösterildiği belirtiliyor.

ABD, Japonya ve Kanada'nın Rusya Yatırımları

RIA'nın verilerine göre, ABD'nin 9,6 milyar dolar, Japonya'nın 4,6 milyar dolar ve Kanada'nın 2,9 milyar dolar değerinde Rus varlığına sahip olduğu değerlendiriliyor.

İsviçre ve Norveç'in Pozisyonu

İsviçre ve Norveç'in ise Rusya karşıtı önlemler almaya eğilimli olduğu ve 2022 sonunda sırasıyla 28,5 milyar dolar ve 139 milyon dolarlık yatırım yaptığı bildiriliyor.