Yatırımcıların Pekin'de yapılacak önemli siyasi toplantıdan gelecek teşvik işaretlerini beklemesiyle, Çin hisseleri yoğun piyasa desteği önlemlerinin tetiklediği toparlanmayı sürdürdü. Cuma günü, Çin'in birinci sınıf CSI300 Endeksi, beş yılın en düşük seviyelerinden %13 yükselerek öğle tatilinde %0,3 artış gösterdi. Şangay Bileşik Endeksi %0,1 değer kazandı. Aynı zamanda, Hong Kong'un gösterge hisse senedi Hang Seng Endeksi, teknoloji hisselerinin öncülük ettiği %0,8'lik bir artış yaşadı.

Çin Borsasındaki Güven Artışı

Çin menkul kıymetler gözlemcisinin yeni başkanının, açığa satışlara yeni kısıtlamalar ve ticari kötü davranışlara karşı sıkı önlemler alması, Çin borsasındaki güvenin iyileşmesine katkıda bulundu. Morgan Stanley, küresel fon çıkışlarının büyük ölçüde tamamlandığına inanarak toparlanmanın sürebileceğini belirtti.

Piyasadaki Toparlanma ve Politika Duruşları

Wall Street bankası, Çin'in politika duruşunu, reflasyonun erken işaretlerini ve emlak piyasasının sağlığını yakından izleyerek piyasadaki toparlanmanın sürdürülebilir olup olmadığını ölçecek.

Ulusal Halk Kongresi'nden Beklenen Destek Önlemleri

Moody's Analytics, 5 Mart'ta başlayacak Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısında gayrimenkul ve imalat sektörlerine yardımcı olacak bir harcama paketi ve iç tüketimi artırmak için hane halklarına yönelik doğrudan yardımlar gibi daha fazla destek önleminin açıklanmasını bekliyor.

Sektörel Performans ve Emlak Piyasasındaki Durum

Çin'de savunma güvenliği endeksi ve yapay zeka hisseleri dahil olmak üzere çoğu sektör değer kazandı. Ancak, emlak stokları, sektörün henüz dip noktasını bulamadığına dair işaretlerin ortasında düşüş yaşadı. Nomura, Çin'in en büyük 100 geliştiricisinin sözleşme satış hacminin Şubat ayında büyük oranda daraldığını ve bu durumun emlak piyasasında daha da kötüleşmeye işaret ettiğini belirtti. Aracı kurum, merkezi hükümet için en etkili politikanın, merkez bankası destekli özel bir fon oluşturarak önceden satılan evlerin teslimine yardımcı olmak olduğunu ifade etti.

Editör: Halit Alptekin