Küresel hisse senedi endeksi, ABD'den gelen enflasyon verilerinin beklentiler doğrultusunda gelmesi ve ABD Hazine tahvil getirilerinin düşmesine katkıda bulunmasıyla Perşembe günü yükselişe geçti. Wall Street endeksleri, ABD kişisel tüketici harcamaları (PCE) fiyat endeksinin yıllık artışının neredeyse üç yılın en düşük seviyesinde olmasıyla yatırımcıların endişelerini yatıştırdı.

Fed'in Faiz İndirimi Beklentileri ve Piyasa Tepkileri

PCE, Federal Rezerv'in (Fed) tercih ettiği enflasyon göstergesi olduğundan, Haziran ayından itibaren beklenen faiz indirimlerine ilişkin umutlar arttı. Son tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerinin ardından yatırımcılar, PCE verilerine özellikle dikkat ettiler.

Küresel ve Avrupa Hisse Senedi Endekslerinde Artış

Dow Jones Endüstriyel Ortalama, S&P 500 ve Nasdaq Composite endekslerinde sınırlı değişimler yaşanırken, MSCI'nın dünya çapındaki hisse senedi göstergesi ve Avrupa'nın geniş kapsamlı FTSEurofirst 300 endeksi yükseldi. Almanya ve Fransa'daki enflasyon verileri düşüş eğilimini gösterirken, İspanya'da yıllık enflasyonun düşmesi dikkat çekti.

ABD Hazine Tahvilleri ve Para Birimi Piyasalarındaki Hareketler

ABD Hazine tahvillerinde getiriler düştü. Gösterge ABD 10 yıllık tahvil getirisi ve 30 yıllık tahvilin getirisi gerilerken, dolar endeksi verilerin ardından bir miktar toparlandı. Japon yeni karşısında dolar, bir Japonya Merkez Bankası (BOJ) yetkilisinin açıklamalarının ardından bazı kayıplarını telafi etti.

Bitcoin ve Emtia Piyasalarındaki Gelişmeler

Bitcoin, üç yıldan fazla süren en büyük aylık kazancını gösterirken, yatırımcılar Bitcoin borsa yatırım fonlarının onaylanmasını ve piyasaya sürülmesini bekliyor. Petrol fiyatları, ABD ham stoklarının beklenenden fazla artmasıyla hafif yükseldi. Altın fiyatları ise, enflasyon verileri ve Fed yetkililerinin yorumlarına yönelik beklentilerle bir ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Editör: Halit Alptekin