Çin hisse senetleri, ülke genelinde tüketim ve emlak sektörlerine dair süregelen endişelere karşın, geçtiğimiz hafta açıklanan umut verici ekonomik veriler sayesinde yükselişe geçti. Çarşamba günü, yatırımcılar bu pozitif sinyallerle bir nebze rahatlama yaşadı.

Endekslerin Durumu

Çin'in önde gelen CSI300 Endeksi öğle tatilinde yüzde 0,2 değer kazandı. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0,5'lik bir artış sergiledi. Hong Kong'daki Hang Seng Endeksi ise yüzde 0,2 yükseldi, gösterge olarak kabul edilen bu endeksler piyasadaki genel eğilimi yansıtıyor.

Analist Görüşleri ve Ekonomik Veriler

Jefferies'ten analistler, Ocak-Şubat ayları için açıklanan verilerin 2024 yılı için iyi bir başlangıç olabileceğini belirtiyor. Ancak yatırımcılar hâlâ veri güvenilirliği, zayıf talep, deflasyon riski, kredi büyümesindeki yavaşlama ve yetersiz politika uygulamaları konusunda endişelerini koruyor.

Merkez Bankası ve Faiz Oranları

Çin Merkez Bankası, genel ekonomide bazı iyileşme işaretlerinin gözlemlenmesine rağmen, politika faizini sabit tuttu. Bu durum, Çarşamba günkü aylık sabitlemede değişiklik yapılmaması kararıyla uyumlu olarak piyasa beklentilerine paralel gerçekleşti.

Para Politikası Komitesinde Yeniden Yapılanma

Merkez bankası, para politikası komitesinde önemli bir yeniden yapılanmaya gitti. Komiteye, menkul kıymetler düzenleme başkanı Wu Qing, merkez bankası başkan yardımcısı Xuan Changneng ve iki yeni akademisyen üye eklendi.

Emlak Sektörü ve Medya Hisseleri

CSI 300 emlak endeksi yüzde 0,2 düşüş yaşarken, devlet destekli Vanke'nin hisseleri, emlak sektörünün devam eden zorluklarına işaret ediyor. Buna karşılık, medya hisselerinde yüzde 1,4'lük bir artış görülüyor. Zhejiang Huace Film & TV Co hisseleri ise maksimum yüzde 20 oranında yükseldi.

Yabancı Sermaye Hareketleri

Yabancı sermaye, Stock Connect programının kuzeye giden bağlantısı üzerinden Salı günü net satış sonrası, öğle vakti net alım kaydetti.

Tencent Music ve Holdings'in Performansı

Hong Kong'da, Çinli Tencent Music Entertainment'in hisseleri, gelir tahminlerini aşmasının ardından yüzde 9 oranında arttı. Ayrıca, Tencent Holdings hisseleri yüzde 0,9 değer kazandı.

Editör: Halit Alptekin