Borsa İstanbul, detaylı incelemeler sonucunda, piyasanın istikrarını korumak adına önemli bir karara imza attı. Bazı hisseler ve bir yatırımcı üzerinde tedbirlerin uygulanmasına yönelik kararlar alındı.

Akmerkez GYO, Sodas Sodyum Sanayi ve Üzertaş Boya Üzerindeki Tedbirler

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderilen açıklamalara göre, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Akmerkez GYO (#AKMGY.E) hisseleri belirli bir dönemde kredili işlemlere kapalı olacak. 20 Mart 2024'ten 19 Nisan 2024'e kadar sürecek bu tedbir, piyasanın sağlıklı işleyişi için önemli.

Aynı şekilde, Sodas Sodyum Sanayi (#SODSN.E) ve Üzertaş Boya (#UZERB.E) hisseleri de aynı tarihler arasında emir paketi tedbiri altına alınacak. Bu tedbirler arasında piyasa emirlerinin kısıtlanması, emir iptali ve değişikliklerinin yasaklanması gibi önlemler bulunuyor.

Bir Yatırımcıya Yönelik Tedbir Kararı

Yatırımcı Süleyman Şenses, Hat-San Gemi İnşaa (#HATSN), Arsan Tekstil (#ARSAN), Kimteks Poliüretan Sanayi (#KMPUR), Meka Beton (#MEKAG) ve Esenboğa Elektrik Üretim (#ESEN) hisselerindeki işlemleri nedeniyle 20 Mart 2024'ten itibaren bir ay süreyle çeşitli tedbirlerle karşı karşıya kalacak. Bu tedbirler arasında kredili işlem yasağı, brüt takas ve internet üzerinden emir iletiminin kısıtlanması yer alıyor.

Editör: Halit Alptekin