Petrol fiyatları, Orta Doğu'da artan gerilimlere rağmen OPEC+'nın üretim kesintisini uzatma kararı ve Asya'dan gelen talebin zayıflaması ile yatay bir seyir izledi. Küresel gösterge Brent petrolü varil başına 83 dolar civarında kalırken, ABD ham petrolü 79 dolara doğru ilerledi.

OPEC+ Üretim Kesintisi ve Jeopolitik Gerilimler

Mısır ordusu, Pazartesi günü Gazze'ye giden Refah geçişinde bir sınır muhafızının öldüğünü doğruladı, bu durum İsrail ile gerilimi artırabilir. Petrol fiyatları bu yıl, jeopolitik riskler ve OPEC+'nın Pazar günkü toplantısında 2024'ün ikinci yarısına kadar uzatılması beklenen günlük yaklaşık 2 milyon varillik üretim kesintisi nedeniyle yükseldi.

Asya Talebinin Zayıflaması 

Asya'dan gelen talebin zayıflaması nedeniyle petrol fiyatları Nisan ayının başından bu yana düştü. Mizuho Bank Japonya eski Asya baş ekonomisti Vishnu Varathan, "Birçok faktörün bir araya gelmesi, endişe verici jeopolitik durumdan stokların azalmasına ve OPEC'in kısıtlamaları sürdürme yönündeki varsayılan tercihine kadar petrolde bir miktar yukarı yönlü hassasiyet olduğunu gösteriyor" dedi.

Mısırlı Askerin Ölümü ve Ek Riskler

Pazar günü İsrail'in dünya çapındaki hükümetler tarafından kınanan, yerinden edilmiş insanlara yönelik bir kampa düzenlediği hava saldırılarının ardından bir Mısırlı askerin ölümü, petrol piyasaları için ek bir risk oluşturuyor. Kızıldeniz'deki Husi saldırıları arzın bir kısmının yeniden yönlendirilmesine yol açsa da, küresel üretimin yaklaşık üçte birini oluşturan Orta Doğu'dan gelen ham petrol akışında büyük bir kesinti yaşanmadı.

Editör: Halit Alptekin