CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de gelir dağılımındaki eşitsizliğin tarihi bir seviyeye ulaştığını ifade etti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, ülkenin en zengin yüzde 20'lik kesiminin ülke gelirlerinin yüzde 49,8'ini alırken, en yoksul yüzde 20'nin aldığı payın yalnızca yüzde 5,9 olduğunu belirtti.

Vergi Adaletsizliği ve Enflasyon Tahminleri

Başarır, zengin kesimin daha da zenginleştiğini, fakir kesimin ise daha da yoksullaştığını vurgulayarak, vergide adaletsizliğin son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını dile getirdi. Ayrıca, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın yıl sonu enflasyon tahminlerine işaret ederek, bu tahminlerin gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Asgari Ücret ve Emekli Maaşlarındaki Düşüş

Başarır, asgari ücretin kısa süre önce 17 bin 2 lira olarak belirlenmesine rağmen, şimdilerde 15 bin 934 liraya gerilediğini söyledi. Ayrıca, en düşük emekli maaşının 10 bin lira olarak belirlendiğini ancak bir ay geçmeden 9 bin 372 liraya düştüğünü belirtti.

Emekli İkramiyesi Önerisi

Emekli ikramiyesine ilişkin tartışmalara değinen Başarır, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması ve emeklilere asgari ücret oranında ikramiye verilmesi önerisinde bulundu.

Editör: Halit Alptekin