Gayrimenkul uzmanları, İstanbul'da kira fiyatlarında yaşanan fahiş artışın son aylarda yaklaşık yüzde 25 oranında gerilediğini, ancak bu gerilemenin kalıcı olmayacağını öngörüyor. Boş konutların sisteme dahil edilmesi durumunda rekabetçi bir piyasanın oluşabileceği belirtiliyor.

Kira Fiyatlarında Düşüş ve Gelecek Beklentileri

Son yıllarda konut fiyatlarının hızla yükselmesi, barınma sorununu derinleştirirken, Ticaret Bakanlığı’nın aldığı önlemler ve fahiş fiyatlara karşı yapılan düzenlemeler, kiralıklara erişim sorununu bir nebze de olsa hafifletmeye başladı. İstanbul genelinde kira fiyatlarının yaklaşık yüzde 25 oranında düşmesine rağmen, arz sıkıntısı ve yüksek talep nedeniyle fiyatların yeniden yükselmesi bekleniyor.

Boş Konutların Sisteme Dahil Edilmesi

Uzmanlar, İstanbul'da bölgesine, binanın yaşına ve sosyal imkanlarına göre kiraların değiştiğini belirtiyor. 10 bin TL'den 300 bin TL'ye kadar değişen kira fiyatları, lüks sitelerde ise 15 bin dolara kadar çıkabiliyor. Gayrimenkul uzmanları, boş konutların sisteme dahil edilmesiyle piyasanın rahatlayacağını ve rekabetçi bir ortamın oluşacağını vurguluyor. Özellikle 2 Temmuz’dan sonra boş konutların arza girmesi bekleniyor.

Bölgesel Kira Fiyatları ve Değişkenlik

İSTOÇ İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gayrimenkul Danışmanı Şenay Araç, her bölgenin belirli bir kira skalası olduğunu ve fiyatların bölge, binanın yaşı ve sosyal donatılara göre değiştiğini belirtiyor. Bağcılar’da iki artı bir dairenin 15 bin TL, Halkalı’da 35 bin TL, Etiler’de 50 bin TL, Kanlıca’da 70 bin TL ve Bebek’te manzaralı bir dairenin 180 bin TL kira bedeli olduğunu ifade ediyor.

Kiralama ve Satış Piyasası

Keller Williams Ekol Yönetici Ortak Ahmet Kurşunlu, kiraların semtine, şerefiyesine ve daire büyüklüğüne göre değiştiğini belirtiyor. Acarkent’te kiraların 12-15 bin dolar, Bağdat Caddesi’nde 55-70 bin TL, dubleks kiraların ise 90 bin TL’ye kadar çıktığını söylüyor. Kurşunlu, kiralamalarda sıkıntı olmadığını ancak satış tarafında yavaşlama olduğunu ve bu nedenle fiyatlarda yüzde 5-10 seviyelerinde bir gerileme olduğunu kaydediyor.

İstanbul Ticaret Odası'ndan Değerlendirme

İstanbul Ticaret Odası Gayrimenkul Komite Başkanı Hakan Akdoğan, Bağcılar, Esenler ve Sultanbeyli gibi kentin çeperlerinde 2 artı 1 daire kiralarının 10-12 bin TL’den başladığını, Kartal’da 20-25 bin TL, Kadıköy gibi merkezi yerlerde ise 40-45 bin TL bandında olduğunu belirtiyor.

Editör: Halit Alptekin